Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Csizmadi Imre, a NAK Kertészeti és Beszállítóipari osztályának elnöke a sajtóeseményen kifejtette, hogy 5 hete nem esett az eső Magyarországon, ami nagy gondot jelent a dinnyetermesztőknek is. Hangsúlyozta, hogy a gazdálkodók rengeteget dolgoznak, és ahol csak lehetőség van rá, öntöznek is. Éppen ezért nagyon fontos lenne, hogy a felvásárlási árak is tisztességesek legyenek, ezzel is elismerve a termelők erőfeszítéseit. Az elmúlt időszakban komoly előrelépés történt a termesztéstechnológiában, aminek köszönhetően idén a görögdinnye-termőterület 10 százalékkal bővült, elérve a 3700 hektárt, míg a sárgadinnye 15 százalékos területnövekedéssel nagyjából 500 hektáron kap helyet idén. A piac azonban egyre inkább koncentrálódik, így Csizmadi Imre szerint elengedhetetlen az együttműködés:
Egységben tudjuk majd megvalósítani a célokat. Egyedül ugyan gyorsabban halad az ember, de hosszú távon messzire csak összefogással lehet eljutni.
A dinnyetermesztésben sem maradhat el a technológiai fejlődés
Varga István, a FruitVeB alelnöke a magyar dinnye piaci helyzetét elemezve elmondta, hogy a görögdinnye továbbra is az egyik legnépszerűbb nyári gyümölcs hazánkban. Az extenzív, elavult módszereket alkalmazó termelők fokozatosan kiszorulhatnak a piacról, a jövő a hatékony, modern technológiát alkalmazó gazdáké. A szakember úgy véli, a hazai szükségleteket kielégítő termés várható, „valamint jut majd exportra is.” Kiemelte azt is, hogy a klímaváltozás miatt a magyar termesztési körülmények egyre inkább mediterrán jellegűvé válnak, ami új versenyhelyzetet teremt a hazai termelők számára.
Arra kérek minden fogyasztót, hogy a magyar termékeket részesítsék előnybe
- emelte ki.
Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke kifejtette, hogy a magyar dinnye már majdnem két hete megjelent, de egyelőre még kevés helyen elérhető.
Az igazi szezon most veszi majd kezdetét.
A csapadékhiány viszont komoly gondokat okoz: nincs elegendő eső ahhoz, hogy megfelelő mikroklíma alakuljon ki a termőterületeken. Ez a gyümölcs méretében is megmutatkozhat, terméscsökkenés is várható több helyen.
A sajtóesemény összegzéseként világossá vált: a hazai dinnyeszezon jól indul, de a kihívások egyre nagyobbak - víz, technológia, ár és együttműködés nélkül a dinnye jövője is veszélybe kerülhet. Július 13-tól elérhető lesz mindenhol a magyar dinnye, Göcző Mátyás pedig arra kéri az üzletláncokat, hogy a magyar dinnyéknek "adják át" a helyet az import helyett.