Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az EU jelenleg a felhasznált nitrogénműtrágyák 25%-át Oroszországból importálja, ami éves szinten 1,3 milliárd eurót jelent, és a kezdetben kivetett 6,5%-os vámtétel egyre emelkedő mértékű lesz: 2028-ra akár 100%-ra is emelkedhet. Fehéroroszország, amely támogatja Oroszország ukrajnai katonai akcióit, szintén hasonló vámokkal fog szembesülni. Az agrár-élelmiszeripari importtermékre, mint a hús, a tejtermékek és a zöldség-gyümölcsök 50%-os vámokat vetnek majd ki - írja a FruitVeb.
Gerardo Fortuna, az Euronews riportere szerint a lépés mögött “erős erkölcsi és stratégiai indokok húzódnak meg. Oroszország 23,5%-os exportadót vet ki a műtrágyákra, ami azt jelenti, hogy ezeknek a termékeknek a megvásárlásával az EU közvetetten finanszírozza az ukrajnai háborút.” Fortuna továbbá környezetvédelmi szempontokra is rámutatott, mivel az EU műtrágyatermelése alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint Oroszországé.
Az uniós gazdák aggódnak a műtrágyaárak emelkedése miatt. Fortuna kiemeli, hogy az Európai Bizottság által javasolt segélyezési intézkedések ellenére „a gazdák nem tartják azokat megfelelőnek a várható áremelkedés kezelésére”.
Az áringadozások enyhítése érdekében az EU eltörölheti a jelenleg fennálló vámokat az alternatív beszállítók esetében, mint amilyen például az Egyesült Államok, Kanada, Omán, Marokkó és Algéria. Inese Vaidere európai parlamenti képviselő megjegyezte: “Az ukrajnai háború kezdete óta körülbelül 500 milliárd eurót költöttünk a gazdák megsegítésére.”
Oroszország, amely a világ egyik legjelentősebb műtrágyaexportőre elsősorban Brazíliát, Indiát, az Egyesült Államokat, Kínát és Indonéziát látja el termékekkel, a műtrágyagyártás legfontosabb eleme a földgáz. Az EU által bevezetni szándékozott egyre növekvő vámtételek célja, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszország gazdasági erőforrásaira a folyamatban lévő háború konfliktus közepette.