Kilőttek az árak a lengyeleknél: durva, mennyit kérnek ezért a zöldségért

Kilőttek az árak a lengyeleknél: durva, mennyit kérnek ezért a zöldségért

agrarszektor.hu
Az augusztusban Európát elérő afrikai hőhullám többek között a zöldbab kínálatának csökkenését és a lengyel nagybani piacokon az árak emelkedését okozta. Bár a zöldbab most nem drágult olyan mértékben, mint júliusban, a jellemző árszint sokkal magasabb, int az utóbbi 5 évben bármikor.

Szeptember elején a zöldbab nagybani ára 7,00-10,00 PLN/kg (650-930 Ft/kg) között mozog, a minőségtől és régiótól függően, ami 65%-kal magasabb, mint az elmúlt öt szezon átlagára. Mivel a kínálat még mindig szűkös, felvetődik a kérdés, hogy rövid távon lehet-e számítani árcsökkenésre? A historikus adatok szerint egyértelműen igen, bár egyes években a szezonnak ebben a szakaszában hektikus árváltozások is előfordulhatnak - írja a FruitVeB.

EZ IS ÉRDEKELHET

A kulcs az időjárás: ha az agrometeorológiai körülmények kedvezőek lesznek idén szeptemberben, a bab jelenlegi kínálata jelentősen bővülhet, amit nyilván az árszint is tükrözne, ám egy ilyen nyár után ezek a változások nem feltétlenül lesznek jelentősek. Ezért a zöldbab árának csökkenése a szezon végén reális forgatókönyv, de annak a valószínűsége, hogy a jelenlegi árszint az ötéves átlag alá süllyedne, igen csekély - ilyenre eddig egyszer, 2020-ban volt példa.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 5. 06:03