Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Hétfőn, Berlinben került sor a németországi gazdatüntetések egyik legnagyobb demonstrációjára. Mint ismeretes, a hatalmas elégedetlenséget az váltotta ki, hogy a német kormány költségvetési kiigazításként el akarja venni a mezőgazdasági gépekhez járó beszerzési- és dízeltámogatást. A kabinet - látva a reakciókat - részben visszakozott, ugyanakkor teljesen nem akar engedni a megszorításokból. A gazdaszervezetek az elmúlt napokban többször is jelezték: csak a javaslat végleges elvetését tartják elfogadhatónak - olvasható az Infostart oldalán.
Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint jelenleg nincs könnyű helyzetben a német kormány, ugyanis úgy vett fel hiteleket, hogy azok gyakorlatilag nem számítanak bele az állami költségvetésbe, és ezzel túlköltekezés kezdődött. A mostani tüntetések előzménye, hogy a német kormány mintegy 60 milliárd eurónyi hitelt vett fel a koronavírus-járvány okozta válság kezelésére, és ezt az összeget a zöld átállási alapba helyezte, de ezt az alkotmánybíróság jogszerűtlennek minősítette. Kiss J. László szerint így keletkezett egy 60 milliárdos rés, és a 2024-es évre konkrétan 17 milliárd eurót „kell megspórolni”. A költségvetési lyuk befoltozásának egyik lépéseként merült fel a gazdák dízeltámogatásának megszüntetése, amelytől a koalíció csak idén 920 millió eurós megtakarítást várna. Ebben a helyzetben kerültek a középpontba a gazdák, illetve komoly viták kezdődtek a takarékossággal kapcsolatban.
Veszélyben a mezőgazdasági dolgozók egzisztenciája?
Németországban körülbelül 1,7 millió mezőgazdasági járművet használnak. A gázolaj literenkénti jövedéki adója eddig 47 cent volt, aminek körülbelül a felét visszatérítették. A német kormány ezt próbálta megszüntetni, amivel jelentősen megnövekedné a gazdák terheit. A dízeltámogatás eltörlése főleg a kisebb gazdaságokat érintené érzékenyen, amelyek száma egyébként évről évre csökken. Kiss J. László felhívta a figyelmet, hogy a kormányzati döntés következményeként kilőhet az élelmiszeripari és mezőgazdasági termékek ára, továbbá még olcsóbbá válhat az import.
Fontos tudni, hogy a bérek más német szektorokban általában magasabbak, mint a mezőgazdaságban, ezért egyre kevesebb a munkaerő, így a rosszabb fizetést nyújtó kisebb gazdaságok nem találnak elegendő dolgozót. Az egyetemi tanár figyelmeztetett: veszélybe kerülhet a mezőgazdasági termelők egzisztenciája a most kialakult helyzetben. Kiss J. László hozzátette: nem csak a dízeltámogatás eltörlése, illetve a gázolaj jövedéki adójára vonatkozó adótámogatás megszüntetése szülhet komoly problémákat. Mint mondta,
a zöld átállás olyan követelményeket támaszt a gazdákkal szemben, amelyek plusz ráfordításokat vonnak maguk után.
A műtrágya ugyanis jelentősen megdrágult az elmúlt időszakban, miközben számos korlátozást vezettek be a növényvédő szerek használatában. Új istállókat is kellene építeni a gazdaságokban, a haszonterület azonban minden évben csökken. Külön szabályzat írja elő, hogy ugarosítani kell a földek egy részét. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára rámutatott, hogy ezen körülmények, korlátozások miatt veszélyben van a német mezőgazdaság jövője, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a gazdák és a gazdaságok. Sokáig a figyelem középpontjában maradhat a probléma, még annak ellenére is, hogy jelenleg Németországban alig éri el az egymilliót a mezőgazdasági dolgozók száma.
A tiltakozók egy része az elmúlt napokban traktorokkal lepte el a közutakat, ezzel több helyen is megbénítva a forgalmat. Kiss J. László szerint az a nagy kérdés, hogy lesz-e érdemi következménye a demonstrációknak, tudnak-e nyomást gyakorolni a tüntetők a kormányzatra. Az egyetemi tanár arra is felhívta a figyelmet, hogy a német agrárszektor jövőbeli sorsáról van szó, azon belül is rengeteg családi gazdaság megélhetéséről.