Mivel etessék az állatokat a gazdák? Nincs egyetértés az EU-ban

Mivel etessék az állatokat a gazdák? Nincs egyetértés az EU-ban

agrarszektor.hu
Az Európai Unió tagállamai között komoly nézeteltérések alakultak ki a fehérjestratégia jövőjét illetően. A brüsszeli mezőgazdasági miniszteri találkozón elhangzott vélemények alapján egyes országok a növényi alapú fehérjék felé való elmozdulást szorgalmazzák, míg mások az állati eredetű fehérjék fontosságát hangsúlyozzák - tudósított az Euronews.

Néhány nap és jön az Agrárium 2025 konferencia! Szerezze meg jegyét még most!

Figyelem! Az országos főállatorvos rendkívüli előadást tart a konferencián az aktuális járványhelyzetről, ne maradjon le!

Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

35% kedvezmény NAK-szaktanácsadóknak és NAK-tagoknak!

A héten Brüsszelben tartott uniós mezőgazdasági miniszteri találkozón Németország és Dánia - több más tagállam támogatásával - olyan javaslatot terjesztett elő, amely a fehérjeforrások diverzifikálása mellett érvelt. A dokumentum szerint a növényi alapú fehérjékre való nagyobb támaszkodás enyhítheti az élelmiszer- és takarmánytermeléssel kapcsolatos környezeti és éghajlati hatásokat.

Nagy István magyar agrárminiszter a találkozót követően így foglalta össze a helyzetet:

Vannak olyan tagállamok, amelyek aggodalmuknak adnak hangot, és azt kérik, hogy ne támaszkodjunk túlzottan az egyik fehérjeformára a másik rovására.

Jelentős állattenyésztő országok, mint Franciaország és Románia, kifejezetten az állati eredetű fehérjék támogatása mellett érveltek. Fabrice Loher francia mezőgazdasági miniszter szerint "ezt egy valódi állattenyésztési stratégiába kell foglalnunk. Ez sürgős prioritás." Ezzel szemben Dánia képviselője, Nis Christensen a növényi eredetű fehérjékben rejlő gazdasági lehetőségeket emelte ki:

A több növényi alapú fehérje új bevételi forrásokat teremthet a gazdálkodók és az agrár-élelmiszeripari ágazat egésze számára.

Egyes országok, köztük Olaszország és Magyarország, aggodalmuknak adtak hangot a sejtalapú húsok esetleges térnyerésével kapcsolatban. Francesco Lollobrigida olasz mezőgazdasági miniszter határozottan ellenzi a sejtkultúrákból előállított szintetikus tejet vagy húst.

Mi a helyzet Ukrajnával?

A vita során felmerült Ukrajna potenciális szerepe is a fehérjenövények beszállítójaként. Janusz Wojciechowski leköszönő mezőgazdasági biztos szerint ez "sok előkészületet igényel", utalva arra, hogy a készülő fehérjestratégiának teret kell adnia a harmadik országokkal való partnerségeknek és az EU bővítésének. Az új uniós mezőgazdasági biztos, Christophe Hansen is elismerte, hogy az EU jelenleg alultermeli a növényi eredetű élelmiszeripari fehérjéket, és Ukrajna képes lenne fedezni bizonyos fehérjeszükségleteinket.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Mit tehetünk most a sikeres búza termésért? (x)

Az őszi búza termesztése mindig is meghatározó szerepet töltött be a mezőgazdaságban. A siker kulcsa a megfelelő fajtaválasztás, az okszerű tápanyagellátás, valamint a precíz növényvédelem.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Hamarosan újra együtt az agrárszakma!
EZT OLVASTAD MÁR?