Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
Jelentkezzen vagy jelölje kollégáját, barátját, ismerősét a Portfolio Agrárdíjaira!
A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A mezőgazdaság Srí Lanka gazdaságának 8 százalékát teszi ki és 8,1 millió embernek ad munkát a kormányzati adatok szerint. Az ország globálisan a negyedik legnagyobb kókuszexportőr, és évente körülbelül 3 milliárd kesudió és egyéb dióféle termelését végzi az Exportfejlesztési Tanács (EDB) adatai alapján. A kókusz-, zöldség- és gyümölcstermesztést azonban jelentősen sújtják a majmok, pávák és óriásmókusok által okozott károk. Namal Karunaratne mezőgazdasági és állattenyésztési miniszterhelyettes szerint a helyzet olyan súlyossá vált, hogy sokan felhagynak a gazdálkodással. A teljes mezőgazdasági termelés mintegy 20 százaléka veszik el, és évente körülbelül 90 millió kókuszdió károsodik.
A probléma súlyosságát jelzi egy februári eset is, amikor egy majom országos áramkimaradást okozott, amely három napig tartó áramszünethez vezetett. A számlálás során Edirisinghe Arachchilage Gnanasena, egy 72 éves gazda mindössze öt perc alatt 45 majmot, 6 óriásmókust és 9 pávát számolt meg a területén.
A Dambullában található nyolchektáros földjén évek óta küzd a terméskiesésekkel. Légpuskával a vállán és ólomgolyókkal felszerelkezve járőrözik a gondosan ültetett kókusz-, mangó- és banánültetvényei között. Ennek ellenére a majomcsapatok továbbra is letarolják a kókuszdiót és a mangót, míg a pávák a hosszúbabbal táplálkoznak. A gazdák szerint az állatok számának növekedése elsősorban az élőhelyvesztésnek tudható be.
Ez nem az állatok hibája, hanem az embereké
- fogalmazott Gnanasena, aki reméli, hogy a számlálás hosszú távú megoldásokhoz vezet majd.