Makro adatok a gazda szemével: Meglepő, de nem lett böjtje az első negyedévnek, tovább bővül a hazai élelmiszer forgalom

Makro adatok a gazda szemével: Meglepő, de nem lett böjtje az első negyedévnek, tovább bővül a hazai élelmiszer forgalom

Takarék Agrár24
Egy szeptember 9-i blogbejegyzésben feltettük a kérdést: Meglesz még a böjtje az élelmiszer forgalom első negyedéves megugrásának? Ahogy ígértük, a KSH második negyedévre vonatkozó adatközlése alapján, ami szeptember 15-én jelent meg, tisztábban látunk. Úgy tűnik, hogy tartósan és dinamikusan bővül a hazai élelmiszer forgalom, ami a hazai élelmiszer vertikumnak kedvező lehet.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

Ahogy a blogbejegyzésben is írtuk, az első negyedéves ugrás után reális várakozás volt, hogy a 2020 második negyedéves élelmiszer kiskereskedelmi forgalom nagyságrendileg visszaáll a 2019-ben elért szintre, de nem ez történt. A kiskereskedelemben az élelmiszer forgalom a második negyedévben is meghaladta a 867 mrd Ft-ot a, ami közel 12%-os bővülést jelentett előző év azonos időszakához képest, és újfent túlszárnyalta a 2019-es év utolsó, karácsonyi ünnepeket is tartalmazó negyedévét.

Forrás: KSH 2020, Takarékbank Agrárcentrum szerk.

A korábbi évek szezonális mintázata alapján a harmadik negyedévben is várható még érdemi bővülés. A negyedik, karácsonyi negyedévre nehéz becsülni a COVID második hulláma miatt, de értékben akár 8%-ot is közelíthet a bővülés, mert közben az élelmiszerek inflációs mutatói átlagosan a 7,5%-ot is meghaladták.

Összességében az árak emelkedése kedvező lehet nemcsak a kereskedőknek, hanem az élelmiszer gyártóknak és a hazai gazdálkodóknak is, amennyiben a termelői árak is követik a belpiac bővülését.

Írta: Antal Áron, Takarékbank Agrárcentrum

Támogatott tartalom! A cikk megjelenését a Takarékbank támogatta.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. április 26. 13:31