Elképesztő, ami itthon történik: tömegével viszik külföldre ezt a magyar húst

Elképesztő, ami itthon történik: tömegével viszik külföldre ezt a magyar húst

agrarszektor.hu
A legfrissebb előrejelzések szerint 2026 első három hónapjában jelentősen, az előző év azonos időszakához képest több mint 25 százalékkal nőtt a baromfivágások száma Magyarországon. A növekedés mind a vágócsirkénél, mind a vágópulykánál megfigyelhető volt. A statisztikák szerint Magyarország baromfihúsexportja 35 százalékkal csaknem 70 ezer tonnára emelkedett 2026 első három hónapjában 2025 azonos időszakához viszonyítva, míg az import 27%-kal csökkent. A magyar baromfihús legnagyobb célpiacai Lengyelország és Románia voltak, míg a legtöbb import továbbra is a lengyelektől érkezett.

Kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák, FIGYELEM!

A Portfolio Csoport májusi AgroFood és AgroFuture konferenciáján a kistermelők, ökotermelők és fiatal gazdák ismét kedvezményes, fix 30 000 Ft + áfa áron vehetnek részt! A Portfolio május 19-i AgroFood konferenciáján az élelmiszeripar dilemmái, aktualitásai és prognózisai lesznek fókuszban, míg május 20-án a Portfolio AgroFuture konferencián a működő és fenntartható megoldások, a jövőálló gazdálkodás kap kiemelt szerepet. Találkozzunk!

Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) áprilisi előrevetítése szerint az USA csirke- és pulykahústermelése egyaránt csaknem 3%-kal emelkedhet 2026 második negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Éves szinten a csirke- és a pulykahúsok termelése egyaránt 2%-kal nőhet - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) adatai alapján készült legfrissebb jelentésben. Az USA csirkehúsexportja előreláthatóan nem változik számottevően az idei év második negyedévében, ugyanakkor pulykahúsexportja 2%-kal csökkenhet, éves szinten előbbi 1%-kal mérséklődhet, míg utóbbi ugyanennyivel emelkedhet. Az egy főre jutó csirke- és pulykahúsfogyasztás egyaránt 3%-kal gyarapodhat 2026 második negyedévében.

Az Európai Bizottság adatai szerint 2025-ben az Európai Unió (EU27) baromfihúsexportja 1,5%-kal 2,1 millió tonnára csökkent az előző évihez képest. Az unió legnagyobb célországai az Egyesült Királyság és Ghána voltak, ez a két ország összesen 43%-kal részesült az uniós exportból. Előbbibe a korábbihoz képest 2%-kal kevesebb, míg utóbbiba 15%-kal több baromfihúst szállítottak. A közösség baromfihúsimportja 3%-kal, összesen 921 ezer tonnára nőtt 2025-ben a 2024. évihez viszonyítva. Az import 91%-a Brazíliából, Ukrajnából, az Egyesült Királyságból és Thaiföldről származott, a négy országból összesen 837 ezer tonna baromfihús érkezett, ami 1%-kal több a 2024-ben beszállított mennyiségnél.

Az import baromfihússal kapcsolatban Paul-Henri Lava, az Európai Baromfi-feldolgozók és -kereskedők Szövetsége (AVEC) főtitkár-helyettese a Baromfi Világnap alkalmából Budapesten rendezett konferencián elmondta, hogy az európai uniós baromfihús-fogyasztás 9%-a, a csirkemellfilé fogyasztásának pedig 25-30%-a már harmadik országokból származik. Ez a fogyasztók számára jórészt láthatatlan marad, mivel jellemzően a HoReCa-szektorban és a feldolgozott élelmiszer-gyártóknál kerül felhasználásra.

EZ IS ÉRDEKELHET

De mi a helyzet Magyarországon?

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 213 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2026 első három hónapjában, 25,4%-kal többet, mint egy évvel korábban. Ezen belül a vágócsirke 164 ezer tonnát, a vágópulyka 20 ezer tonnát tett ki, ami az előbbinél 19,2%-os, utóbbinál pedig 15,3%-os növekedést jelent. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 35%-kal csaknem 70 ezer tonnára emelkedett 2026 első három hónapjában 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a csirkehús kivitele 28%-kal, összesen 50 ezer tonnára, a pulykahúsé pedig 26%-kal, mintegy 7 ezer tonnára nőtt. A baromfihús legnagyobb célpiacai Lengyelország és Románia voltak.

Az Európai Bizottság adatai szerint 292 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára 2026 első tizenhét hetében, ami 4%-kal múlta felül az előző évit. Az AKI PÁIR adatai szerint 2026 első tizenhét hetében az előző év azonos időszakához képest Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 4%-kal, összesen 417,4 forint/kilogrammra csökkent, míg a vágópulykáé 12,4%-kal emelkedett, elérve a 693,4 forint/kilogrammos árszintet. A csirkemellfilé feldolgozói értékesítési ára 1904 forint/kilogramm volt, ami 1,3%-os csökkenést jelez, a csontos csirkemellé ára 5,5%-kal csökkent, 1171 forint/kilogrammra, a csirkemell ára 4%-kal mérséklődött, 1790,9 forint/kilogrammra, míg a csirkecombé 837,3 forint/kilogramm volt, ami 6,1%-os csökkenést jelez a megfigyelt időszakban.

A magyarok asztalán a legkedveltebb húsféle a baromfihús: az egy főre jutó fogyasztás évek óta meghaladja a 30 kilogrammot - közölte Nagy István még márciusban. A korábbi agrárminiszter hozzátette, a kedvező ár és a széles körű elérhetőség miatt a jövőben is meghatározó marad ennek a terméknek a szerepe a hazai fogyasztásban, és világszerte is folyamatosan nő a kereslet iránta. 

Hajnal Szilvia, a Napsugár-Trade Kft. ügyvezetője az Agrárszektornak nemrég arról számolt be, hogy az uniós zöld irányvonalak és a fogyasztói elvárások egyre nagyobb nyomást helyeznek az értéklánc minden szereplőjére. A vásárlók ma már nem pusztán az árat figyelik, hanem az eredetet, a tartási körülményeket, az antibiotikum-használat mértékét és a környezeti lábnyomot is. És bár a magyar piac jellemzően árérzékenyebb, a döntések rövidebb távon születnek, ugyanakkor hazánkban is egyre erősödebb az a tudatos, minőség- és eredetorientált fogyasztói réteg, amely hosszabb távon trendformálóvá válhat.

EZ IS ÉRDEKELHET

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Fito kalauz napraforgóban (x)

Az aszályos időjárás miatt napraforgó kelések igen heterogének. Van négy leveles és szikleveles napraforgó is. Ez megnehezíti a gyomirtások tervezesét és ezt a helyzetet az esetleges fitotoxikus tünetek tovább fokozhatják.

FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?