Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az eszközben két üveglap között hidrogél található: egy olyan anyag, ami rendkívül hatékonyan szívja fel a vizet. Az eszköz éjszaka vizet szív fel a környező levegőből, ami nap közben kicsapódik az üvegfalakra, amit egy bevonattal hidegen tartanak. A cseppfolyós víz ezek után szépen lassan elcsorog az üvegen, bele az eszköz alján található csövekbe - írta meg a Telex a Live Science értesülései alapján.
A hidrogélt úgy alakították ki, hogy a felülete tele van púpokkal, ami miatt kicsit úgy néz ki, mint egy buborékfólia. A púpok megdagadnak, ahogy beszipkázzák a vizet a levegőből.
Egy ilyen eszköz a tesztek során naponta 56-161,5 ml vizet gyártott. Ez elsőre nem tűnik túl soknak, de fontos figyelembe venni, hogy egyrészt Észak-Amerika legszárazabb pontján tesztelték, tehát párásabb helyeken hatékonyabb, másrészt teljesen önállóan, áram nélkül működik, és mivel minden egység függőlegesen áll, több is elfér viszonylag kis helyen. A kutatók szerint nyolc darab 1x2 méteres panel szinte bárhol képes lenne ellátni egy háztartást, ott is, ahol amúgy nem nagyon található biztonságos ivóvíz. Az palackozott víz amerikai árából kiindulva a szerzők szerint az eszköz egy hónap alatt visszahozná az árát, és nagyjából egy éven át lehet használni.
Nem ez az első ilyen eszköz, de a kutatók megoldottak egy olyan problémát, ami több korábbi vízlepárlónál is megjelent. A hidrogélhez gyakran adnak hozzá lítiumsókat, hogy még szivacsosabbak legyenek, ezek azonban gyakran belekerülnek a kicsapódó vízbe, ami miatt további víztisztításra van szükség. Ebben az új eszközben a kutatók glicerint raktak a gélbe, hogy stabilizálják a sókat, így a vízbe kioldódó lítiumsó mértéke nem haladja meg az előírt felső határértéket, a 0,06 ppm-et.