Végleg búcsúzhatunk ettől a magyar gyümölcstől? Itt a szomorú igazság

Végleg búcsúzhatunk ettől a magyar gyümölcstől? Itt a szomorú igazság

agrarszektor.hu
A hazai őszibarack termőterülete 2010 óta csökkenő tendenciát mutat, az elmúlt 15 évben a felére zuhant az ültetvényfelület, 2025-ben már csak 2 390 hektáron folyt a termelés. A drasztikus visszaesés egyik részről az időjárás okozta hektikus termésmennyiségre vezethető vissza, másfelől az őszibarack egyes munkaműveletei (metszés, termésritkítás, szedés) rendkívül magas munkaerőigényűek, így súlyosan értini az idült munkaerőhiány. Az elmúlt évtizedben - a gyakori és évi többszöri tavaszi fagykárok okán - a termésbiztonság nagyon jelentősen romlott, a termés egyre inkább kiszámíthatatlan, a termelés kockázata erősen fokozódott.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az erős fagykárral sújtott rossz évjáratokban (2020, 2021, 2023) mindössze 8-15 ezer tonna őszibarackot szüreteltünk, míg a jó évjáratokban 40 ezer tonna fölött volt a termés (bár ez 5 évvel ezelőtt fordult elő utoljára). A legjelentősebb termesztőkörzet: Csongrád-Csanád vármegye (1 350 hektár), ahol az ültetvények fele található. Őszibarack és nektarin esetében 2021-ig minimális (0-500 tonna) export volt jellemző, azonban 2021 óta ez a mennyiség évi 1 000-1 300 tonnára nőtt. Magyarországra éves szinten 10-15 ezer tonna import őszibarack érkezik, döntően Görögországból, Olaszországból és Spanyolországból - írja a FruitVeB.

EZ IS ÉRDEKELHET

A tavalyi korai szezonkezdet, illetve a hosszú nyári hőség és aszály ellenére idén közepes-jó virágzás volt tapasztalható normál időben (két-három héttel később, mint tavaly). Ebben az időszakban általában kedvező időjárás uralkodott, ami hozzájárult az ideális virágzáshoz. Országos szinten problémát okozott idén a tafrina elleni védekezés, melynek oka egyrészről a rendkívül nagy számú elhanyagolt ültetvény (ami fertőzési gócpontokat alakít ki), másrészt a gyakori, kora tavaszi hűvös időszak, ami kedvezett a fertőzésnek. Ráadásul a folyamatos hatóanyag-kivonások miatt egyre kevesebb a rendelkezésre álló növényvédő szer a sikeres védekezéshez. A növényvédelmi problémák ellenére márciusban a virágzás minőségét tekintve egy jó termésre számítottunk, azonban a tavaszi fagyok idén is megérkeztek és súlyos károkat okoztak az őszibarack ágazatban is.

Az első fagyhullám március közepén érkezett Magyarországra, ami nem bírt országos szinten jelentőséggel, de egyes termőtájakon a virágzás előtt álló őszibarack ültetvényekben okozott mérsékelt virágkárokat. Ez még érdemi terméskiesést nem eredményezett volna. Az április 5-én érkező markáns hidegfront mögött sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el a térséget. Már 6-án reggelre is nagy területen alakult ki gyenge éjszakai fagy. Április 7-én virradóra viszont az északnyugati országrész (Kisalföld), a Duna-Tisza köze és a Balaton közvetlen térségének kivételével országos kiterjedésű, erős lehűlés alakult ki: jellemzően -2 és -6 fok közé zuhant a hőmérséklet, de sok gyümölcstermesztő körzetben - főleg az északi és észak-keleti országrészben (ahol a hazai gyümölcstermő terület közel kétharmada található) - számos térségben alakult ki -6 és -8 fok közötti lehűlés, ami már gyümölcsfajtól függetlenül drasztikus károkat okozott.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az előrejelzések alapján számított a gazdatársadalom a fagyra, előre felkészültek a védekezési lehetőségekre (biostimulátorok alkalmazásával, légkeveréses és hőtermelő módszerekkel is). Azonban idén kivédhetetlen szállított fagy pusztított, és a fagyos éjszakák közepén többször is leállt a szél, így -5-8 fokig zuhantak a hőmérsékletek az őszibarack-termesztő körzetekben is. A károkat a légmozgás és az erős lehűlés mellett fokozta a nagyon hosszú (12-13 órás fagyhatás).

EZ IS ÉRDEKELHET

A ténylegesen betakarított mennyiséget még kis részben befolyásolhatja pozitív irányba a gyümölcsméretek növekedése (a gyenge termés miatt az egyedi gyümölcstömeg javul), de negatív változást eredményezhet egy, a hideghatás miatti erőteljesebb gyümölcshullás (ami a szüretig bármikor bekövetkezhet), az esetleges vihar- és jégkárok, vagy egy szélsőségesen aszályos időszak. A Dunántúlon található őszibarack ültetvények 50-60%-os kárral vészelték át az áprilist, azonban országos viszonylatban 80-100% közötti a fagykár mértéke. Az április 05-10. között virágzásban lévő korai fajták 100%-os kárt szenvedtek országszerte, de a kései fajták közül is csak lokálisan található egy-egy ültetvény, amelyet kisebb mértékben sújtott a fagy.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

A szőlő védelmében (x)

A szőlőültetvények egészsége és hozama számos tényezőtől függ, beleértve a környezeti hatásokat, valamint a kórokozók és kártevők jelenlétét.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?