Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A világ legnagyobb termelője, Brazília, ahol februárban még azon aggódtak, hogy a hirtelen beköszöntött aszály mennyire fogja visszavetni a végeredményt. Végül mégiscsak sikerült 124 millió tonnával új termelési rekordot felállítaniuk szójából. Ez 6 százalékos emelkedés a tavalyi év után. A hír felvillanyozta az állattartókat, de az Egyesült Államokból érkező áprilisi és májusi számok hatására már csak keseregni tudnak. Mint arról legutóbb az agrárszektor.hu beszámolt, idén az amerikai farmerek csak a tervezett terület mintegy 40 százalékán tudták befejezni a szója vetését.
Az USA tavaly még 123,6 millió tonnás termésével tarolt, idén erre semmi esélye. Míg tavaly a kereskedelmi háború hatására a brazil termés Kína felé, míg az Egyesült Államoké Európa felé indult útnak, idén az arányok újrarendeződése várható. (A vámháború előtt az USA részesedése a teljes uniós behozatalban 25 százalék volt, ami tavaly 52 százalékra emelkedett.)
Európa számára az ukrán termés bír még jelentőséggel. Az utóbbi években keleti szomszédunk rendre 4 millió tonna feletti mennyiségben állította elő ezt a fehérjenövényt, amihez egy picivel több, mint 2 millió hektárra volt szüksége. Nem túl biztató, hogy a tavaszi szárazság miatt idén május 24-ig csak 1,4 millió hektáron került földbe a bab. Az eddigi hozamok alapján így az ukrán termés is legalább egy millió tonnával kevesebb lesz. Ugyanekkor Oroszországban 1,9 millió hektáron, a tervezett terület 61%-án végeztek a munkákkal - ez a termés Európát nem érinti.
Az Európai Unióban a szójababtermelés a Stratégie Grains május végi becslése alapján 2,7 millió tonna lehet, ami megegyezne a tavalyival. A tavaszi szárazság leginkább Magyarországot és Romániát érintette.
A fentiek alapján látható, hogy a világ szójaáraira leginkább az USA-ban rendelkezésre álló bab mennyisége nyomja rá a bélyegét. Hogy ez mennyire jelentős, azt elegendő az alábbi ábrával érzékeltetni. Az árak néhány hete elszabadultak, azóta kissé visszakorrigáltak, de a terméskilátások alapján egy újabb felívelésnek van komoly esélye.