Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A Sárvár Lendületben közösségi oldal beszámolója szerint az elmúlt hetekben több hódcsalád telepedett meg a Csónakázó-tó partján, ahol számottevő pusztítást végeztek a fákban. A helyzet kezelésére mintegy 40 fát védenek meg dróthálóval a rágcsálóktól, amelyek akár 30-40 centiméteres átmérőjű törzseket is képesek kidönteni.
Bár a hódok védett státuszt élveznek és kulcsszerepet töltenek be az ökoszisztémában, túlszaporodásuk esetén szükségessé válhat állományuk szabályozása.
A Csónakázó-tónál már folyamatban van a hódok befogásának és áttelepítésének engedélyeztetése, mivel tevékenységük veszélyezteti a tó környezetének növényvilágát. A hódok a 2000-es évek körül kezdtek visszatelepülni Magyarországra, miután a 19-20. század fordulóján teljesen kipusztultak. A kedvező élőhelyi feltételeknek köszönhetően gyorsan elszaporodtak. Bár gátépítő tevékenységükkel hozzájárulnak a biodiverzitás fenntartásához, a fák és növényzet károsításával jelentős problémákat okoznak.
Az ország számos pontján okoznak gondot a túlszaporodott hódpopulációk. A Tisza mentén, például Tiszaalpáron a horgászati lehetőségeket veszélyeztetik a megrágott fák miatt, ami miatt kilövési engedélyt kértek. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban és a Szekszárd melletti Csörge-tónál is megjelentek, komoly károkat okozva a helyi ökoszisztémában és gazdaságban.