Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A Sárvár Lendületben közösségi oldal beszámolója szerint az elmúlt hetekben több hódcsalád telepedett meg a Csónakázó-tó partján, ahol számottevő pusztítást végeztek a fákban. A helyzet kezelésére mintegy 40 fát védenek meg dróthálóval a rágcsálóktól, amelyek akár 30-40 centiméteres átmérőjű törzseket is képesek kidönteni.
Bár a hódok védett státuszt élveznek és kulcsszerepet töltenek be az ökoszisztémában, túlszaporodásuk esetén szükségessé válhat állományuk szabályozása.
A Csónakázó-tónál már folyamatban van a hódok befogásának és áttelepítésének engedélyeztetése, mivel tevékenységük veszélyezteti a tó környezetének növényvilágát. A hódok a 2000-es évek körül kezdtek visszatelepülni Magyarországra, miután a 19-20. század fordulóján teljesen kipusztultak. A kedvező élőhelyi feltételeknek köszönhetően gyorsan elszaporodtak. Bár gátépítő tevékenységükkel hozzájárulnak a biodiverzitás fenntartásához, a fák és növényzet károsításával jelentős problémákat okoznak.
Az ország számos pontján okoznak gondot a túlszaporodott hódpopulációk. A Tisza mentén, például Tiszaalpáron a horgászati lehetőségeket veszélyeztetik a megrágott fák miatt, ami miatt kilövési engedélyt kértek. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban és a Szekszárd melletti Csörge-tónál is megjelentek, komoly károkat okozva a helyi ökoszisztémában és gazdaságban.