Döbbenetes trend: transznemű és a hermafrodita halak árasztják el a folyókat

agrarszektor.hu
Az édesvízi hím halak egyötöde transzneművé válik a szennyvizekbe került vegyi anyagok miatt. A legnagyobb kárt a fogamzásgátlókban lévő hatóanyagok okozzák.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 54 400 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

A szennyvizek által a folyókba kerülő vegyi anyagok, köztük a fogamzásgátlók, a tisztítószerek, a műanyagok és kozmetikumok melléktermékei a felelősök azért, hogy az édesvízi hím halak egyötöde transzneművé válik.

A halak nőies jellemzőkkel bírnak, és még petét is érlelnek.

Néhányuk spermája alacsony minőségű, így ezek a halak kevésbé agresszívek és kevésbé versengő magatartásúak, ami azt jelenti, hogy szaporodásuk kevésbé sikeres - derült ki az Exeteri Egyetem tanulmányából.

A transznemű, és a hermafrodita halak jóval érzékenyebbek a szennyvizekbe kerülő vegyi anyagokra, ha újabb szennyeződés éri őket. Kimutatták, hogy néhány ilyen vegyi anyagnak az eddig véltnél jóval szélesebb körű a hatása, és az ösztrogén például hatással van a halak szívbillentyűjére is - mondta Charles Tyler, az Exeteri Egyetem professzora.

A vizsgálatok 50 helyszínen kimutatták, hogy az édesvízi halak 20 százalékának, mint például a pirosszemű kelének, női jellegzetességei vannak. A szakemberek a szennyvízkezelőkből származó több mint 200 vegyi anyag esetében ösztrogénszerű hatást találtak, valamint antidepresszánsok hatását mutatták ki, amelyek megváltoztatják a halak természetes magatartását. Számos más vegyi anyag, amely szennyvízkezelés után kerül a folyókba, hatással lehet a halakra. Ilyenek például az antidepresszánsok hatóanyagai, amelyek csökkentik néhány falfaj természetes félénkségét, köztük azt, ahogyan a ragadozókra reagálnak - tette hozzá Tyler professzor.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?