Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Újabb kibocsátóval bővült a héten a Budapesti Értéktőzsde szabályozott piaca: a közel 30 éves múltra visszatekintő élelmiszeripari társaság, a Civita Group elsődleges nyilvános kibocsátás (IPO) keretében közel fél milliárd forint értékben vont be tőkét, egyúttal bevezette részvényeit a BÉT Standard kategóriájába. A tőzsdei kereskedés elindítását pénteken ünnepélyes csengetéssel üdvözölték a felek a BÉT székházában – számolt be a Portfolio.
Milliárdos tőkebevonás
A Civita Group június 23-án zárult nyilvános részvényjegyzésének eredményeként összesen mintegy 453 millió forint értékben bocsátott ki részvényeket az élelmiszergyártó társaság. Az érvényes jegyzés és a sikeres ajánlattétel eredményeképpen a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő által kezelt MFB Vállalati Beruházási és Tranzakciós Magántőkealap („VBTMA”) által leadott részvényigénylésből az MFB VBTMA részére 176 000 darab, míg a kisbefektetők részére 411 500 darab részvény vált allokálhatóvá.
A jegyzés kibocsátási ára 772 forint volt, így a nyilvános értékesítés formájában történő tőkebevonás alapján a társaság piaci kapitalizációja több mint 9,2 milliárd forint lett.
A kibocsátással a társaság 12,029 millió darab, egyenként 100 forint névértékű részvénye jelenik meg a BÉT Standard kategóriájában.
Minden, ami kukorica
A Civita Group, családi vállalkozásként közel 30 éve foglalkozik kukorica feldolgozással. A társaság tulajdonában van Közép-Európa egyik legnagyobb kukoricamalma, amelyben évi mintegy 40 ezer tonna kukoricát dolgoznak fel, egészség-tudatos és mentes élelmiszereket készítve.
Jelenlegi üzletágaik között szerepel a kukoricatészta, valamint a kukoricából készült olajok, malomipari termékek és újabban a catering kiegészítők, ehető poharak és tányérok gyártása is. A társaság növekedési tervei között kiemelt helyen szerepel az exportpiac bővítése, amelyet a tőzsdei megjelenés is jelentősen támogathat.
A társaság a tőzsdei felkészülés során, a szisztematikus építkezés jegyében, a Budapesti Értéktőzsde több, a középvállalatok tőzsdei megjelenését elősegítő programjában is részt vett: 2018-ban bemutatkoztak a szélesebb nyilvánosság előtt a BÉT dinamikusan növekedő középvállatokat szemléző BÉT50 kiadványában, majd a tőzsdei jelenléthez szükséges szellemi tőke bevonása érdekében jelentkeztek a nemzetközi hátterű vállalatfejlesztési képzésbe, az ELITE Programba.
Export és termékfejlesztés
A cég a tőzsdére lépéstől elsősorban azt várja, hogy az érdemi tőkebevonás révén jelentősen növelheti exporttevékenységét és felgyorsíthatja termékfejlesztését is. A fejlesztési irányokban és az új, magas hozzáadott értéket képviselő termékek piacra juttatásában olyan növekedési potenciált látnak, amellyel a korábbi organikus növekedésüket fel tudják gyorsítani.
A tőzsdei bevezetésre egyfajta ugródeszkaként tekintenek, amelynek révén a következő öt éves időszakban legalább háromszorozni szeretnék a cég árbevételét, amelyet elsősorban újabb piacok felkutatásával, valamint új termékek bevezetésével szeretnének elérni.
Fotó: Ács András / Portfolio