Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Ezek a célok az élelmiszer-feldolgozás és -gyártás során keletkező hulladék legalább 20%-os csökkentését, valamint a kiskereskedelem, az éttermek, az élelmiszeripari szolgáltatások és a háztartások esetében az egy főre jutó hulladék 40%-os csökkentését tartalmazzák, 2035-re pedig további célértékeket.
A textilipart is érinti
Az elfogadott javaslatok értelmében az EU-ban textíliákat értékesítő gyártók kötelesek lesznek fedezni a textilhulladékok elkülönített gyűjtésének, válogatásának és újrahasznosításának költségeit, kiterjesztve ezzel a gyártói felelősségvállalási rendszerek (EPR) hatályát.
A tagállamoknak az irányelv hatálybalépésétől számított 18 hónapon belül létre kell hozniuk ezeket a rendszereket.
A rendeletek különböző textiltermékekre, többek között ruházati cikkekre, kiegészítőkre, matracokra és szőnyegekre terjednek ki, és olyan anyagokra is vonatkoznak majd, mint a bőr, a gumi vagy a műanyag.
A szépséghibásat is értékesítenék
Anna Zalewska előadó hangsúlyozta a Parlament elkötelezettségét az élelmiszer-pazarlás csökkentésére irányuló célzott megoldások mellett, beleértve a szépséghibás gyümölcsök és zöldségek fogyasztásának előmozdítására irányuló kezdeményezéseket, a tisztességtelen piaci gyakorlatok kezelését és a dátumjelölés tisztázását. A textíliák esetében a javaslatok célja, hogy kiterjesszék a hatályát a nem háztartási termékekre és az online értékesítési platformokra is, és a hulladékgazdálkodási gyakorlatok javítása érdekében a termékek széles körére kiterjedjenek.
Ezen intézkedések elfogadását követően a dosszié a közelgő júniusi európai parlamenti választások után kerül az új Parlament elé.
Mivel az EU-ban becslések szerint évente 60 millió tonna élelmiszerhulladék és 12,6 millió tonna textilhulladék keletkezik, ezek a kezdeményezések összhangban vannak a polgárok elvárásaival a körforgásos gazdaság elveinek végrehajtásával és a fenntartható gyakorlatok előmozdításával kapcsolatban, és visszhangozzák az Európa jövőjéről szóló konferencia következtetéseiben megfogalmazott véleményeket.