Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 15-ig!
Ezek a számadatok a szamóca nagyon összetett szezonját tükrözik, mivel a tartós aszály miatt az öntözési korlátozások első szakasza negatív hatással volt a növények fejlődésére, így összességében 9%-os csökkenést és az előző szezonhoz képest enyhe áremelkedést eredményezett. A márciusi esőzések lehetővé tették a szezon befejezését, bár az ezt követő májusi hőség a gyümölcs állapota miatt csökkentette az exportlehetőségeket - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A málnaszezon 40 288 tonnával zárult, ami 15%-os csökkenést jelent az előző szezonhoz képest. A beültetett terület jelentősen csökkent az előző szezonhoz képest a harmadik országokból, például Marokkóból érkező erős verseny miatt. Ez a helyzet a termés jövedelmezőségének csökkenéséhez és az árukínálat csökkenéséhez vezetett. Ellenben az áfonyaszezon 10%-os termésnövekedéssel, így összesen 58 509 tonnával zárult. A magasabb tonnaszám annak köszönhető, hogy idén sok fiatal ültetvény fordult termőre, továbbá a szezon meghosszabbodott a korai fajták miatt, amelyek lehetővé teszik, hogy az áfonya az év elejétől júliusig rendelkezésre álljon.
A szedertermelés stabilan 2000 tonna körül maradt, pontosabban 2135 tonna, hasonlóan alakult a szezon, mint tavaly, enyhe, 0,5%-os növekedéssel. Ez a stabilitás köszönhető a fajtáknak, amelyek gyakorlatilag januártól decemberig lehetővé teszik a termelést.
Export
A szamócatermelés csökkenése a kivitel értékének növekedésével járt, így májusig 8%-os növekedés volt tapasztalható a tavalyi év azonos időszakához képest, az export értéke meghaladta a 616 millió eurót. Az áfonya esetében a kivitel értéke 6%-kal emelkedett, több mint 231,6 millió euró értékű exporttal. Ezzel szemben a málnaexport értéke májusig közel 207 millió euró volt, ami 7%-os csökkenést jelent az előző szezonhoz képest, a szeder kivitele szintén 5,90%-kal csökkent, összesen 13,5 millió euró értékben.
Németország és az Egyesült Királyság továbbra is a Huelvából származó bogyós gyümölcsök fő célországai, tekintettel arra, hogy a szamóca esetében és a Brexit ellenére a brit import megelőzte a francia importot, amely a harmadik helyen áll. Hollandia a málna és az áfonya esetében a harmadik célország az értékesítésében.