Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A Cadbury tulajdonosa, a Mondelez, amely korábban támogatta a jogszabályt, most arra figyelmeztet, hogy a csokoládéipar már így is küzd a "rekordárakkal és ellátási sokkokkal". Massimiliano di Domenico, a vállalat európai vállalati és kormányzati ügyekért felelős alelnöke szerint "a további szabályozási akadályok alááshatják egy 70 milliárd eurós iparág versenyképességét – egy olyan időszakban, amikor az EU-nak fokoznia kellene a globális versenyképességre és gazdasági ellenálló képességre fordított figyelmét" - közölte a Financial Times.
Míg a Mars és a Hershey, két másik jelentős amerikai csokoládégyártó nemrég nem csatlakozott olyan európai versenytársakhoz, mint a Nestlé és a Ferrero, amelyek támogató leveleket írtak az Európai Bizottságnak, a döntésüket részben Donald Trump amerikai elnök környezetvédelmi szabályokkal szembeni ellenérzései motiválták a levelek megfogalmazásában résztvevők szerint. A Mars az FT-nek azt nyilatkozta, hogy "következetesen támogatja" az EU erdőirtás elleni törvényét, és egy, a vállalat álláspontját ismerő személy szerint ellenzik a halasztást. A Hershey közölte, hogy "továbbra is támogatja a Bizottság erőfeszítéseit annak biztosítására, hogy ez a szabályozás elérje szándékolt hatását az erdőirtás kezelésében". A csokoládégyártók jelentős nyomás alatt állnak, miután a kedvezőtlen időjárás és a növénybetegségek Nyugat-Afrikában, a világ fő kakaótermesztő régiójában csökkentették a kínálatot, és a kakaóárak nyolc hónap alatt több mint háromszorosára emelkedtek.
Az EU erdőirtás elleni törvénye, amely ambiciózus környezetvédelmi programjának fontos része, kritikát kapott a blokk mezőgazdasági minisztereitől, kereskedelmi partnereitől és jobboldali politikusoktól, akik közül sokan megvalósíthatatlannak tartják és radikális enyhítését követelik. A törvény eredetileg 2025 elején lépett volna hatályba, de Brüsszel októberben beleegyezett, hogy egy évvel elhalasztja a bevezetését. A vállalatoknak további útmutatást adtak, hogy felkészülhessenek a részletes vámügyi információkra, amelyeket majd szolgáltatniuk kell. Egy, a Financial Times által látott levélben európai csokoládégyártók, köztük a Ferrero, a Nestlé és a Tony's Chocolonely azt írták, hogy a törvény további késleltetése vagy módosítása "súlyosan aláásná az EU egyik zászlóshajó-politikáját a globális erdőirtás és természetkárosodás kezelésében".
Antonie Fountain, a fenntartható kakaótermelést támogató Voice Network ügyvezető igazgatója szerint a törvény végrehajtásával kapcsolatos bizonytalanság "sok elégedetlenséget" okoz a csokoládégyártóknak. "Azt mondják, 'hagyjátok abba a halogatást, hogy haladhassunk'. De néhány amerikai vállalat nyilvánosan nem fogja ezt kimondani, mert látják, mi történik azokkal, akik kiállnak a fenntarthatóság mellett." Az Egyesült Államok régóta ellenzi az erdőirtás elleni törvényt. A Biden-adminisztráció tisztviselői tavaly júniusban levelet küldtek a Bizottságnak, amelyben azt írták, hogy a törvény "kritikus kihívásokat" jelent az amerikai termelők számára, és halasztani kellene.