Aggasztó az ázsiai lódarázs gyors terjedése, bárhol felbukkanhat a veszélyes rovar

Aggasztó az ázsiai lódarázs gyors terjedése, bárhol felbukkanhat a veszélyes rovar

agrarszektor.hu
Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette. Az Alapvetés podcast eheti vendége Kolics Balázs, a MATE Genetika és Biotechnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa, aki aktív résztvevője volt az első magyarországi fészek megtalálásának, így első kézből mesélt arról, miért számít ez a felfedezés mérföldkőnek – és egyben komoly figyelmeztetésnek is.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

Ha nem volna elég a varroa atka, a nyúlós költésrothadás, a méz tartósan alacsony ára és a generációváltás problémája, a méhészeknek egy újabb kihívással is szembe kell nézniük: 2023-ban ugyanis Magyarországon, 2024-ben pedig Szlovákiában is megjelent az invazív sárgalábú ázsiai lódarázs – egy olyan agresszíven terjedő faj, amely több európai országban már súlyos problémákat okozott.

Miután megjelenik a méhkaptár kijárójánál, valamikor öt, valamikor húsz példány elég is ahhoz, hogy lebénítsa azt a méhcsaládot: megszűnik a kijárás, megszűnik a táplálékhordás, megszűnik az anya petézése, és ez lehetetlenné teszi a telelőre való felkészülést

– hangsúlyozta az Alapvetés podcast műsorában Kolics Balázs, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Genetika és Biotechnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa. Hozzátette: a kártétel nemcsak a méhészetben, de a gyümölcsösökben és a szőlészetekben is jelentős.

EZ IS ÉRDEKELHET
Címlapkép forrása: Agrárszektor
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?