Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Ha lelkes kertész vagy, akkor biztosan mindig a lehető legtöbb gondoskodást szeretnéd adni a növényeidnek a kertben. Habár a tojáshéjat sokan használják természetes műtrágyaként, azt a legtöbben nem tudják, hogy akadnak olyan növények, amelyek kifejezetten nem szeretik és rosszul tolerálják, ha tojáshéj kerül a talajukba, illetve a környezetükbe - írja a balconygardenweb.com.
1. Áfonya
Az áfonya az első helyen áll a tojáshéjat nem kedvelő növények listáján, a jellemzően 4 és 5 között pH-jú talajokat kedvelő gyümölcsnek ugyanis megzavarhatja az optimális növekedését, ha tojáshéjat szórunk köré. Jobb, ha inkább például fenyőtűt vagy tőzegmohát használunk az áfonya mellé.
2. Szamóca
A szamóca az áfonyához hasonlóan az enyhén savas talajokat szereti. A tojáshéj lúgos kémhatásának köszönhetően megemelheti a talaj pH-ját, ez pedig akadályozhatja a növényt abban, hogy felszívja az alapvető tápanyagokat a földből.
3. Petúnia
A petúnia az enyhén savas, semleges kémhatású talajokban fejlődik jól, ezért nem szereti, ha tojáshéj kerül köré. Bár igen széles pH-tartományt toleráló növényről van szó, a tojáshéj befolyásolhatja a tápanyag-elérhetőségüket.
4. Burgonya
Habár a tojáshéjban lévő kalcium segíti a növények növekedését, emellett a talaj pH-értékét is megemeli. A burgonyánál érdemes inkább komposztot használni vagy különböző szerves anyagokat, esetleg valamilyen műtrágyát.
5. Brokkoli
A tojáshéjat nem kedvelő növények listáján van a brokkoli is, ami inkább a savas vagy semleges talajokat preferálja. A tojáshéj lúgos hatása miatt növelheti a talaj pH-értékét, ami nem kedvez a brokkoli fejlődésének, ezért soha ne szórjunk a növény köré.
6. Muskátli
A muskátlik a jól kiegyensúlyozott tápanyagprofilt részesítik előnyben, a tojáshéjban lévő kalcium azonban nem biztos, hogy kedvez ennek az egyensúlynak. Használjunk inkább komposztot vagy műtrágyát a muskátli gondozása során.
7. Fejes káposzta
A káposzta optimális növekedéséhez elengedhetetlen a 6 és 7,5 közötti pH-tartomány fenntartása. A komposzt, tőzegmoha vagy egyéb szerves anyagok használata sokkal optimálisabb a káposztánál, mint a tojáshéj, így talajjavításhoz inkább az előbbieket alkalmazzuk.
8. Bársonyvirág, azaz büdöske
A büdöske szintén azon növények közé tartozik, amelyek nem szeretik a tojáshéjat. Ahogyan már több növénynél is említettük, a tojáshéj lúgos kémhatása miatt nőhet a talaj pH-ja, ami így nem biztos, hogy kedvezne és ideális lenne a büdöske számára.
9. Karfiol
A karfiol az 5,5 és 7 közötti pH-tartományt preferálja, ezért érdemes inkább komposztot, vagy egyéb szerves anyagokat, esetleg különböző műtrágyákat használni ennél a zöldségnél. Az biztos, hogy a tojáshéjat inkább mellőzük a karfiolnál.
10. Rózsa
A rózsák az enyhén savanyú talajokat szeretik, és nagyon érzékenyek a talaj tápanyag-egyensúlyának változásaira. A tojáshéjban található sok kalcium könnyen magnéziumhiányhoz vezethet a rózsáknál.