Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Az Európai Bizottság (EB) május 2-án öt Ukrajnához közeli ország - Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Bulgária és Románia - számára engedélyezte az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag behozatalának ideiglenes tilalmát. A múlt hónapban szeptember 15-ig meghosszabbította a tilalmat.
Kedden Robert Telus, lengyel tárcavezető részt vett az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának brüsszeli ülésén, hogy ismertesse a tilalom meghosszabbítását kérő öt uniós frontország közös álláspontját. "Remélem, hogy a szeptember 15-i tilalom meghosszabbításra kerül. Sokan támogattak bennünket ebben a kérdésben" - mondta a megbeszélések után a FirstNews szerint.
Remélik az uniós engedélyt
Telus elmondta, hogy az öt országot a balti államok is nagymértékben támogatják, Litvánia, Lettország és Észtország pedig azt javasolta, hogy kikötőiket használják az Ukrajnából érkező gabona szállítására.
Ez az öt országból álló koalíció senki ellen nem irányul, elsősorban a határ menti gazdáinkért van, de emellett, ha jól építjük ki ezeket az eszközöket, akkor azok az Európai Uniót és Ukrajnát is szolgálják.
Hozzátette: reméli, hogy Lengyelországnak nem kell egyoldalú megoldásokat alkalmaznia, amelyeket korábban Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök jelentett be.
Morawiecki múlt szerdán azt mondta, hogy Lengyelország akkor sem nyitja meg határait az ukrán gabona előtt, ha az EU nem egyezik bele a tilalom meghosszabbításába. Nyilatkozatát az követte, hogy korábban a nap folyamán az öt frontország mezőgazdasági miniszterei közös álláspontot írtak alá a tilalom 2023 végéig történő meghosszabbításáról.
Nem akarnak egyoldalú lépést
"Természetesen, ha szükség lesz rá, akkor kénytelenek leszünk lezárni a határokat az ukrán gabona előtt, mert a gazdáink érdekei a legfontosabbak számunkra. De remélem, hogy ez magától megoldódik anélkül, hogy ezeket az eszközöket használnánk" - tette hozzá.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök után még egyszer szeretném elmondani, hogy ha kell, szeptember 15-e után biztosan nem fog gabona Lengyelországba áramlani
- jelentette ki Telus.
Az EU is egyetért
Az EU alternatív útvonalakat tudna biztosítani Ukrajna szinte teljes gabonaexportja számára, miután Oroszország úgy döntött, hogy leállítja a Fekete-tengeren való áthaladásukat - mondta az Unió mezőgazdasági biztosa a Financial Times szerint.
Janusz Wojciechowski kedden kijelentette, hogy az EU-nak ki kellene terjesztenie a "szolidaritási folyosókat" - az először 2022-ben, Oroszország ukrajnai teljes körű oroszországi inváziója után létrehozott közúti, folyami és vasúti összeköttetéseket -, hogy több Ukrajnából és Moldovából származó élelmiszert tudjon átszállítani az uniós kikötőkbe, ahonnan továbbszállíthatók Afrikába és Ázsiába.
"Készen állunk arra, hogy a szolidaritási sávokon keresztül szinte mindent exportáljunk, amire Ukrajnának szüksége van, havonta körülbelül 4 millió tonnát. Ezt a mennyiséget 2022 novemberében értük el" - mondta a mezőgazdasági miniszterek találkozóját követő brüsszeli sajtótájékoztatón.