Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Visszavonta növényvédőszer-csökkentési javaslatát az Európai Bizottság, ez pedig új helyzetet teremt a növényvédelemben, hiszen a Green Deal egyik alapeleme volt az 50 százalékos csökkentési célkitűzés
fejtette ki Gábriel Géza, az Agrárminisztérium főosztályvezető-helyettese.
Kemény szabályrendszer lett volna
Ez olyasmit jelentett volna ez a gyakorlatban, amely jelentősen megváltoztatta volna a termelés feltételeit. Az érzékeny területeken egy teljeskörű tilalmat is, ez csak Magyarországon több mint 4 millió hektárra lett volna érvényes, itt egyáltalán nem lehetett volna növényvédőszert használni.
Ezen felül számos olyan intézkedést tartalmazott a tervezet, amely sok kérdést vetett fel, bár önmagában a kezdeményezés célja nem kifogásolható, annak megvalósítása erősen bürokratikus lett volna, és a napi gyakorlatot nagyban megnehezítette volna. Kijelentette:
A Bizottság döntése értelmében marad a jelenlegi szabályozási környezet
Ebben a világ legszigorúbb, de nagy biztonságot adó engedélyeztetési rendszere érvényes, valamint a felhasználást szabályozó irányelv is marad.
Ezekkel megtanultunk már együttélni
- fogalmazott.
Hogyan tovább?
Mint elmondta: nem általános tilalmakban kellene gondolkodni, hanem a továbbiakban az IPM szakszerű végrehajtása a kulcs, amelyet meg kell értetni az Európai Bizottsággal és a polgárokkal is.
Érdemes lenne növelni az ökológiai gazdálkodás területét, és erősíteni az agrárdigitalizációt, a precíziós kijuttatást, valamint van még tér az előrejelzésekre alapuló növényvédelemben és a döntéstámogató rendszerek fejlesztésében is.
Az alternatívák jelentőségét is hangsúlyozta, ennek érdekében meg kell könnyíteni az alacsony kockázatú termékek piacra jutását. Gábriel Géza szerint ebben az oktatásnak és a kutatásnak is szerepe van, a szakértelmet pedig össze kell kapcsolni a termelés gyakorlatával, és felértékelődik a növényorvosok szerepe is.
A Portfolio Agrárium 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
Címlapkép forrása: Agrárszektor