Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az elmúlt években a támogatott növénybiztosítások elterjedtsége, a biztosított területek aránya nagyot növekedett, amelynek komoly szerepe volt a piacot segítő kormányzati intézkedéseknek is – mondta el a szakértő Kihívások és megoldások a mezőgazdasági biztosítások piacán című előadásában.
Hajgató Szilveszter felhívta a termelők figyelmét: a biztosítási szerződéseket lehetőleg minél előbb újítsák meg.
Bár a gazdatársadalomban elterjedt, hogy az egységes kérelem benyújtása után teszik meg ezt a termelők, ám a 2022-es aszály után jelentősen átalakult a piac. Ha elérték a biztosítók a szűkebb viszontbiztosítási keretek kimerülését, onnan már sokkal drágábban köthetnek szerződést.
A nagyobb csomag jobban megéri
A gyümölcsösök, ültetvények nehéz helyzetben vannak, mert ha fel akarják mondani a termelők a meglévő szerződést, könnyen lehet, hogy nem kapnak új ajánlatot.
A piacról szólva elmondta: a verseny jelentősen mérséklődött, a nagy különbség az ajánlatokban főleg az önrészt érintik. A különbségek nem tűnnek nagynak, de kárrendezés esetén sok múlhat ezen.
Hajgató Szilveszter elmondta, a legjobb, ha a termelő A típusú, összkockázati biztosítást köt, mert itt magasabb a támogatásintenzitás. Már a jégkár viharkárral való kombinálása is jobb megéri emiatt, mint a puszta jégkárbiztosítás. Az összkockázati biztosítás díja magasabb, de itt a támogatás aránya is több – hangsúlyozta.
Ideje leporolni a régi szerződéseket
A szakértő javasolta, hogy a termelők vizsgálják felül a vagyonbiztosításokat is, hiszen ezek közül sok ma már alulbiztosítottnak tekinthető a megnövekedett újraépítési értékek miatt. A jelenlegi biztosítási értékekből sok épület nem helyreállítható ma már. Hangsúlyozta:
Egy káresemény alkalmával nagyon kellemetlen meglepetés érheti a termelőket, ha nem vizsgálják felül a gyakran 10-15 éve fizetett szerződést.
Változatos kínálat
A szakértő szólt a felelősségbiztosításról is, amelynek számos példáját említette meg. Itt nagyon alacsony limitek vannak a piacon, érdemes figyelembe venni, hogy ezek elegendőek lesznek-e kár esetén. A saját dolgozó okozta kárra szintén vannak jó konstrukciók, amelyek hasznosak lehetnek, ha a ilyen történne.
Az állatbiztosításoknál már nem adnak új ajánlatokat a társaságok az állatbetegségekre, itt is érdemes vigyázni a meglévő szerződésekre – jegyezte meg a szakértő.
Az előadásban megemlítette a környezetvédelmi biztosításokat is, mint elmondta: a hulladéktermelő szereplőknek kedvező áron elérhetőek ezek a konstrukciók.
Hajgató Szilveszter kitért arra is, hogy az alkuszcégek működését illetően még mindig vannak bizonytalanságok az ügyfelekben, pedig az alkuszcégek nem csupán jó ajánlatokat tudnak közvetíteni, hanem független piaci szereplőként hatékonyan tudnak segíteni a kárrendezés folyamatában is.
A Portfolio Agrárium 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
Fotó: Agrárszektor