Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Franciaországban idén a vegetációs időszakban tapasztalt heves esőzések és a normálisnál kevesebb napsütés miatt az 1980-as évek óta a legkisebb mennyiségű lágybúzatermés volt idén. Emellett a malomipari minőség fontos mérőszáma, a próbamérleg is rosszul alakult - írta meg a Reuters. A FranceAgriMer mezőgazdasági hivatal közlése szerint a termés mindössze 28%-a mutatott olyan tesztsúlyt - amely meghatározza a búzából kinyert liszt mennyiségét -, amely megfelel a szokásos 76 kilogramm/hektoliter szabványnak.
Mivel a malmok az alacsony testsúllyal rendelkező búzát dolgozzák fel, várhatóan 5-6%-kal több termést kell ledarálniuk, mint az előző szezonban, hogy azonos mennyiségű lisztet kapjanak, ami növeli a költségeiket
- mondta Jean-Jerome Javelaud, az ANMF ágazati szövetség alelnöke.
A szakember szerint a malmoknak várniuk kell a kínálat biztosítására, mivel a gabonakezelők válogatják a búzát, a gazdák pedig visszatartják az eladást a nemzetközi búzaárak miatt, amelyek jelenleg alig fedezik a költségeiket. Jean-Jerome Javelaud szerint ez egy hosszú szezon lesz, és a molnárok nagyon is tisztában vannak azzal, hogy 73, 72, sőt talán 71 kilós tesztsúlyokkal kell majd dolgozniuk. Északkelet-Franciaországban, ahol a szakember egy malmot üzemeltet, a feladat különösen nehéz volt, mivel a lágybúzatermés mintegy felét a 70 kilogramm alatti tesztsúly miatt állati takarmányozásra minősítették vissza.
Az ellátási hiány veszélye azonban nem állt fenn, mivel a hazai malomipar évente mintegy 5 millió tonna búzát használ fel, ami még az idei, kevesebb mint 26 millió tonnára becsült termésnek is viszonylag kis részét jelenti. A gyenge termés fő hatása várhatóan az exportnál fog mutatkozni, mivel a FranceAgriMer előrejelzése szerint a 2024/25-ös francia szállítások az Európai Unión kívülre 61%-kal fognak csökkenni a tavalyi szezonhoz képest.
A malmok megnövekedett kitermelési költségeit a mérsékelt búzaárak is ellensúlyozhatják, így nem valószínű, hogy a fogyasztók olyan inflációs hatásokat tapasztalnak majd, mint két évvel ezelőtt, amikor Oroszország ukrajnai inváziója miatt a nyersanyagárak spirálba szöktek
- tette hozzá Jean-Jerome Javelaud.