Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
A mai napon bemutatott intézkedéscsomag az adminisztratív terhek csökkentését, az ellenőrzések egyszerűsítését, a végrehajtás hatékonyabbá tételét, valamint a válságkezelés és a beruházási igények támogatását célozza az agrárszektorban. A kezdeményezés az EU Versenyképességi Iránytűjével összhangban álló szélesebb körű egyszerűsítési törekvés része, amely különösen a fiatal és biogazdálkodók versenyképességét, ellenállóképességét és digitalizációját támogatja - közölte az Európai Bizottság.
A kisgazdálkodók számára vonatkozó egyszerűsített kifizetési rendszer keretében az éves egyösszegű kifizetés felső határát 1250 euróról 2500 euróra emelik. Ezek a kifizetések a támogatások kiegyensúlyozottabb elosztását, a vidéki területek életképességének erősítését szolgálják, miközben csökkentik az adminisztratív terheket. A kisgazdálkodók mentesülnek bizonyos környezetvédelmi szabályok alól, miközben továbbra is részesülhetnek a környezetbarát gazdálkodást jutalmazó ökológiai rendszerekből származó kifizetésekből.
A környezetvédelmi követelmények és ellenőrzések egyszerűsítése érdekében a tanúsított biogazdaságok automatikusan megfelelnek majd az EU bizonyos környezetvédelmi finanszírozási követelményeinek. A gazdálkodók ösztönzőket kaphatnak a lápok és vizes élőhelyek védelmére, valamint támogatást az uniós előírásokon túlmutató nemzeti szabályoknak való megfeleléshez.
Az ellenőrzések adminisztratív terheinek csökkentése érdekében műholdas és egyéb technológiai megoldásokat vezetnek be, valamint új alapelvet alkalmaznak: gazdaságonként évente csak egy helyszíni ellenőrzés lesz.
A természeti katasztrófák vagy állatbetegségek által érintett uniós gazdálkodókat hatékonyabban támogatják az új válságkifizetések és a rugalmasabb kockázatkezelési eszközök révén. A tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnak a KAP stratégiai terveik módosításában, ami pozitívan hat a gazdálkodókra, akik gyorsabban részesülhetnek a bevezetett változásokból.
A versenyképesség és a digitalizáció erősítése érdekében a kisgazdálkodók egyszerűbben juthatnak pénzügyi támogatáshoz egy új, egyszerű finanszírozási lehetőség révén, amely akár 50 000 eurós egyösszegű támogatást kínál gazdaságuk versenyképességének javítására. A nemzeti közigazgatásokat ösztönzik az interoperábilis digitális rendszerek fejlesztésére, amelyek lehetővé teszik, hogy a gazdálkodók csak egyszer nyújtsák be adataikat egy egységes rendszeren keresztül.
A jogalkotási javaslatot most az Európai Parlament és a Tanács elé terjesztik elfogadásra. A fő KAP-szabályok módosítása mellett a Bizottság még idén további egyszerűsítési intézkedéseket javasol, amelyek célja a jelentéstételi és ellenőrzési terhek csökkentése.
Az intézkedéscsomag a Bizottság által 2024-ben bevezetett egyszerűsítési intézkedésekre épül, és része egy szélesebb folyamatnak, amely az év későbbi szakaszában egy ágazatokon átívelő jogszabályi egyszerűsítési csomaggal folytatódik. A csomag a Bizottság által 2025 februárjában bemutatott mezőgazdasági és élelmiszeripari jövőkép kulcsfontosságú eleme.