Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Raffaele Fitto, a Bizottság ügyvezető alelnöke, Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos és Christophe Hansen agrárbiztos közösen mutatták be az új intézkedéscsomagot, amely a gazdálkodók adminisztratív terheinek csökkentését és a KAP egyszerűsítését célozza. A javaslat központi eleme, hogy a versenyképesség növelését nem további szabályozással, hanem a bürokrácia csökkentésével kívánják elérni. Az intézkedéscsomag a gazdálkodókkal, nemzeti hatóságokkal és érdekeltekkel folytatott több hónapos strukturált párbeszéd eredménye.
A konkrét intézkedések között szerepel az egyszerűsített kifizetési rendszer kiterjesztése, amely jelentősen csökkenti a közvetlen kifizetésekhez kapcsolódó adminisztratív terheket. Az évi 2500 euróig terjedő támogatásban részesülő gazdálkodóknak nem kell többé részletes igényléseket benyújtaniuk.
A környezetvédelmi követelmények (feltételességek) területén nagyobb rugalmasságot biztosítanak a tagállamoknak. Ha a KAP feltételei átfedésben vannak a meglévő kötelező nemzeti követelményekkel, azokat egyenértékűnek tekintik, így a gazdálkodóknak nem kell további előírásoknak megfelelniük.
Az ökológiai gazdálkodókat mentesítik öt feltételesség alól, elismerve, hogy az ökológiai szabályozás hasonló szintű környezetvédelmet biztosít. Bevezetik az "évi egy ellenőrzés" elvét is, ami szerint a tagállamoknak össze kell hangolniuk a különböző nemzeti ellenőrzések időzítését. A kisgazdaságok 50 ezer eurós egyösszegű támogatást kaphatnak vállalkozásuk fejlesztésére. A tagállamok számára lehetővé teszik, hogy nemzeti válságkezelési alapot hozzanak létre KAP stratégiai terveiken belül, éves KAP-finanszírozásuk 3%-áig.
A digitalizáció területén bevezetik az "egyszeri adatgyűjtés, többszöri felhasználás" elvét, ami csökkenti a gazdálkodók jelentéstételi kötelezettségeit. A nemzeti közigazgatások számára egyszerűsítik a KAP stratégiai tervek módosítását, és megszüntetik az éves teljesítmény-elszámolást.
Valdis Dombrovskis biztos hangsúlyozta, hogy a szabályozást az uniós vállalatok több mint 60%-a tekinti beruházási akadálynak, és a kkv-k 55%-a jelöli meg a szabályozási akadályokat és adminisztratív terheket legnagyobb kihívásként. A Bizottság célja, hogy a jelenlegi mandátum végéig 25%-kal csökkentse az adminisztratív költségeket minden vállalat számára, és 35%-kal a kkv-k számára.
Christophe Hansen biztos kiemelte, hogy a KAP-nak vonzóbbá kell válnia a jelenlegi és jövőbeli generációk számára az élelmiszer-önellátás hosszú távú biztosítása érdekében. Jelenleg a gazdálkodók átlagosan évi 7 teljes munkanapot töltenek adminisztrációval, amit az új intézkedések jelentősen csökkenthetnek.