Ma dől el, utakra vonulnak-e a tejtermelők

agrarszektor.hu
Válságegyeztetés a Földművelésügyi Minisztériumban.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

A Földművelésügyi Minisztériumba (FM) szervezett mai egyeztetésektől teszik függővé a tejtermelők, tartanak-e demonstrációkat a fokozódó importveszély miatt. A prognózisok szerint az uniós tagországokban most nagy mennyiségű tejtermék-készlet kerülhet piacra, amely dömpingáron jelenhet meg a magyar boltokban is. A hazai tejtermelők attól tartanak, hogy a belföldi tejfelvásárlási árak drasztikusan eshetnek.

Kijelölték a tejtermelők a felelős személyeket tegnapi egyeztetésükön egy esetleges tejpiaci demonstráció megszervezéséhez, de a megmozdulásokról egyelőre nem hoztak konkrét döntést - közölte az agrarszektor.hu-val Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. A gazdálkodók egyetértettek abban, hogy szükségessé válhat a határozottabb fellépés, de ezt attól tették függővé, milyen eredményeket hoz az FM-be szervezett ma délutáni tárgyalás, amelyen a tárca képviselői mellett a feldolgozók és a kereskedők vesznek részt.

A termelői aggodalmakat az növeli, hogy a prognózisok szerint a közeljövőben nagy mennyiségű tejtermék-készlet kerülhet az uniós piacra. E tételek alapvetően az év első felében halmozódtak fel, amikor az egész EU-ban tejtúltermelés alakult ki. Most viszont - derül ki a magyar piaci értékelésekből - az azonnali (spot) üzletkötéseknél már látszanak annak jelei, hogy újra normalizálódhat a piac, ezért az uniós tejágazati szereplők várhatóan meglévő készleteik gyors "kisöprése" mellett döntenek, akár veszteségek bevállalásával is.

Ennek következménye az lehet, hogy egyes - elsősorban német, cseh, szlovák, lengyel és holland - tejtermékek dömpingáron jelennek meg a magyar piacon, ez pedig a hazai tejfelvásárlási árak drasztikus eséséhez vezethet. A terméktanács a 2014. április 1. és 2015. március 31. közötti úgynevezett kvótaév második negyedévére kilogrammonként 101 forintos tejfelvásárlási alapárat határozott meg, de egyes félelmek szerint a tényleges hazai átvételi árak akár 80 forintra is csökkenhetnek, ha a dömpingáras importtermékek valóban a magyar piacra jutnak.

A mai egyeztetésen a terméktanács ötpontos javaslatcsomagot ad majd át a kereskedőknek - mondta Lukács László. Az importtal szembeni lépések között szerepel, hogy az üzletláncok korlátozzák a tejtermék-behozatalt, ne alkalmazzanak dömpingárakat, beszerzéseiknél a magyar termékeket részesítsék előnyben, közvetlenül hazai feldolgozóktól vásároljanak és magyar tejtermékekkel akciózzanak.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?