Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Sokan felháborodtak Raskó György álláspontján, amely a napokban jelent meg. Az agrárvállalkozó szerint az idei gabonatermés ötöde fuzáriummal fertőzött lehet Magyarországon, köszönhetően a tavaszi esőknek és a melegnek. Hozzátette, hogy habár megfelelő vizsgálatokkal ki lehet szűrni a szennyezést, ezek a mérések nagyon drágák, így sokan inkább ügyeskednek. Ennek az lehet a következménye, hogy az üzletekbe is bekerül a szennyezett alapanyagot tartalmó termék. A lisztben, és így a teljes kiörlésű termékekben előfordulhatnak olyan toxinok, amelyek gyomorpanaszokat okozhatnak, szélsőséges esetben pedig akár daganatos betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak. Mint mondta, ő például az idén 7000 tonna gabonát aratott le a területein, ennek a teljes bevizsgálása azonban másfél millió forintba került.
Bidló szerint követendő magatartás, hogy Raskó bevizsgáltatta a terményét. Ugyanakkor ennél sokkal fontosabb, hogy a belföldi feldolgozókkal szemben támasztott követelmények nem engedik meg, hogy az előírásoknál magasabb legyen a búza toxintartalma, így amit Raskó mondott, miszerint sokan ügyeskednek, mert túl drága a gabona minőségi vizsgálata, olyan eshetőség, ami a mai magyar felelős malomipari gyakorlatban kizártnak tekinthető.
Érdemes hozzátenni, hogy hiába fertőzött a gabona ötöde, a malmi szükséglet országon belül még így is bőségesen rendelkezésre áll, hiszen a termés 4/5-e - még Raskó szerint is - jó minőségű, tájékoztatott Bidló Gábor. Emellett ezek a búzák takarmányozási célra alkalmasak, így inkább azt kellene javasolni a gazdatársaknak, hogy ebbe az irányba értékesítsék az ilyen búzát. Ugyanakkor a cél a hasonló helyzetek megelőzése kell legyen, ehhez kellene jó példát mutatni egy felelős gazdálkodónak.