Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A szomszédban dúló háború tulajdonképpen szinte mindent közvetve befolyásol. Az ellátási láncok egyébként is gyengébben működtek a koronavírus-járvány miatt, ez a gyengülés pedig most még jellemzőbbé vált. Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy ketté kell választani a dolgokat: vannak közvetlen és közvetett hatások. Nem meglepő módon a gabonára, a napraforgóra és az étolajra mért a konfliktus súlyos, közvetlen csapásokat, és úgy tűnik, hogy rövid távon nagyon jelentős hatásai lehetnek még. Emiatt a takarmányokkal is lehetnek gondok, Magyarországon ugyan nem, de a világpiacon igen, így az állattenyésztést is nagyban érinti ez a probléma. Mondhatni, hogy direkt vagy indirekt módon mindenre hatással van.
- vélekedett a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke.
Van, ami nem megy egyik napról a másikra
Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy a fent említett alapanyagokat, energiát honnan lehet vajon pótolni? Mivel nincsenek csodák, ezek nem helyettesíthetők könnyen rövid távon, semmi sem megy egyik pillanatról a másikra, de természetesen minden ország, minden cég keresi az alternatívákat. Ám a háború mellett még egy komoly gond ütötte fel a fejét: Kínában újra lecsapott a koronavírus. A járvány miatt már az elmúlt években is voltak fennakadások a kínai oldalról, ami most ismét visszatérhet. Mint megtudtuk, közép távon lehet majd alternatív csatornákat találni. Aki a konfliktusból kimarad, annak lépnie kell. Bizonyos értelemben Európa is lép, hiszen a potenciálisan bevont szántóföldi területek növekedhetnek. Tehát tulajdonképpen az elkövetkezendő időszakban arra kellene megoldást találni és feltenni a költői kérdéseket, hogy energiaellátásban hogyan függetleníthetik magukat az országok Oroszországtól, illetve az említett alapanyagokban hogyan függetleníthetik magukat Ukrajnától?
Óriási a nyomás az ukrán vasutakon is
Mivel az orosz hadihajók tulajdonképpen elvágták Ukrajnát a Fekete-tengertől, ezért vasúton próbálják meg a szállítást lebonyolítani Szlovákia, Lengyelország, Magyarország, Románia és Moldova irányába is. Küzdenek az ukrán vasutak, nincsen ugyanis elegendő gabonaszállító kocsi az ország nyugati határán és a sínek nyomtávszélességének különbsége miatt elengedhetetlen átrakodási kapacitások is szűkösek, így pedig csak nehézkesen tudják kivinni az árut az országból. Ukrajna az agrártermékek jelentős részét a fekete-tengeri kikötőkből indította útnak, ez a lehetőség azonban a háború miatt megszűnt, ezért a kereskedők elkezdtek alternatív exportútvonalak után nézni, a vasút azonban úgy tűnik, egyelőre nem bír el ekkora mennyiségű szállítmányt.
Jöhet az étolaj-krízis Európába?
A háború miatti fennakadásoknak köszönhetően a drasztikusan megugrott árakat sok más helyen, például az arab világban is érzik már. Például kenyérhiány léphet fel több országban, köztük a polgárháború sújtotta Jemenben is, ahol így is milliókat éhínség fenyeget. Emellett a háború esetén fellépő ellátási nehézségek súlyos csapást mérnének az élelmiszerimportra berendezkedett országokra, például Egyiptomra, Líbiára, és Libanonra is. Azonban Európa sem "nyugodhat meg":
- hangsúlyozta Éder Tamás.
A szakember hozzáfűzte azt is, hogy valóban Észak-Afrika a legkitettebb, hiszen az alapvető élelmiszerellátás a fekete-tengeri ellátóláncra volt építve, lényegében a háborúban érintett két országra alapozták az ellátásukat. Most viszont egyik országból sem jön a gabona, de próbálkoznak valamilyen alternatívát találni.
A magyar boltokat is elérheti a komolyabb áremelkedés?
Éder Tamás, mint mondta, gyakorlatilag már el is érte. Azokon a termékeken kívül, melyeken az állami ársapka van, minden élelmiszer drágult, és drágulni is fog. Fel kell készülnünk arra, hogy még komolyabb áremelkedésekkel fogunk találkozni az elkövetkezendő időkben.