Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A konferenciára idén először 0. nappal is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
A teljes egészében magyar fejlesztésű platform 2021-ben az Agrárgazdasági Kamara (NAK) a leginnovatívabb magyar startup díját is megkapta és már kockázatitőke-befektető is beállt mögé. A Havas Norbert, Simon Levente és Vancsó Ambrus által fejlesztett rendszer nagy felbontású fényképekkel dolgozik, amelyet akár a gazdálkodó, akár valamelyik szerződött drónpartnere készíthet el.
Hatalmas terület órák alatt
A nagyfelbontású képeket mesterséges intelligencia elemzi, amely képes termésbecslésre, különböző gyomok felismerésére és helyzetének kiszámítására, tőszámlálásra, vadkárbecslésre és szinte minden egyébre, amit egy agrárszakember el tud végezni
– mondta el az Agrárszektornak Szirmai Balázs, a Proofminder kutatás-fejlesztési vezetője. Hozzátette:
a különbség a léptékben van. A Proofminder platformja több száz hektárt képes feldolgozni pár óra alatt, így meghatározza az összes gyomnövény pontos GPS koordinátáját, vagy például a napraforgótövek pontos számát a teljes területen.
Fotókból dolgozik
A piacon lévő, már használatos megoldásokkal ellentétben tehát a fejlesztés egy teljesen új megközelítést alkalmaz: nem NDVI képek vagy hozamtérképek alapján, hanem sima RGB (színes) képek segítségével tudja megmondani tetszőlegesen nagy területről a levélszintű, pontos információkat.
Az algoritmus ráadásul kifejezetten rugalmas és egy új gyomnövény felismerésére vagy egy újfajta termésbecslésre 1-2 nap alatt megtanítható, amelyet aztán sikeresen alkalmazni is tud
– ígérik a fejlesztők. Egy egyszeri képanyagból ráadásul több következtetést is le tud vonni. Ugyanabból a kiindulási adatcsomagból, illetve képgyűjteményből többféle eredmény biztosítható a felhasználó igénye szerint: tőszámlálás, vadkárbecslés, gyomnövénytérkép, termésbecslés és még számos más információ. Szirmai Balázs több gyakorlati példát is említett.
Az egyik legfrissebb eredményünk az olajtök számlás és érettség mérés. Drónfelvételek alapján megszámoltuk a területen található olajtökök számát, majd kategorizáltuk őket különböző érettségi stádium szerint. Ez egy teljesen új fejlesztés volt, melyet kevesebb mint egy hét alatt oldottunk meg. Másik példa a hibrid kukorica címerezés. Az egyik legfejlettebb termékünk a kukorica címer felismerő megoldásunk, amely hibrid kukorica címerezéskor képes bezonosítani az apa és anya sorokat, majd pontosan megmondani, hogy hol marad nemkívánt címer és GPS koordináták segítségével, centiméter pontosan meg tudjuk mondani, hova kell visszamenni címerezni.
Költségmegtakarítást is eredményez
A rendszer alkalmazható foltpermetezés tervezésére is, változó nagyságú dózissal. Több magyarországi területen drónos felvételezés után azonosította a fenyércirok vagy bogáncs gyomnövényt, majd az így elkészített gyomtérkép alapján valahol drónos, valahol hagyományos permetező segítségével szelektíven csak a gyomokkal fertőzött területet permetezte le a gazdálkodó.
Így jelentős költségmegtakarítást ért el a termelő a teljes terület kezeléséhez képest.
Gyorsan tanul
A fejlesztési vezető szerint a rendszer legfőbb előnye a könnyű kezelhetőség, valamint a skálázhatóság, hiszen több száz hektárra vonatkozó képanyagot képes feldolgozni egy éjszaka alatt. Ezen felül a már említett rugalmasságot emelte ki, a szisztéma ugyanis pár nap alatt megtanítható egy új esetre, így meglehetősen gyorsan képes új területeken is eredményeket elérni.
A megoldás gyors tanulékonysága miatt szinte bármilyen állományban használható: a szokásos szántóföldi kultúrákon (cukorrépa, napraforgó, kukorica, kalászosok, repce) kívül van példa tök, szőlő, avokádó, facsemete, hagyma és almaültetvényben történő használatra is.
Globális piacra törnek
A rendszer már aktív, jelenleg több felhasználója van különböző országokból, így alkalmazzák az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Magyarországon is. A működő platform ugyanakkor jelenleg is fejlesztés alatt áll, amelynek révén bővülnek a funkciói és egyre könnyebb, felhasználóbarátabb a kezelhetősége.
A rendszer árazása projekt és növénykultúra függő: szántóföldi kultúrák esetében pár eurótól egészen 20 euróig terjednek az árak, míg gyümölcsösökben és egyéb kultúrákban ennél magasabb árazás is lehetséges a feladat bonyolultsága miatt.
A fejlesztők globális piacban gondolkodnak. A közeljövőben részt vesznek a novemberben megrendezendő Agritechnica kiállításon és nemrég indították el a Latin- Amerikai kampányukat. Célunk minden piacon jelen lenni és folyamatosan bővíteni a termékpalettánkat, illetve fejleszteni a szolgáltatásunkat – hangsúlyozta Szirmai Balázs.
Fotó: Proofminder