Jön a magyar agrárium kihagyhatatlan toprendezvénye, az Agrárszektor Konferencia | 2023. november 29-30., Siófok
A rendezvény az éves agráresemények összegzése és értékelése mellett hosszabb távú jövőképet is felvázól a résztvevők számára a megalapozott fejlesztési és beruházási döntésekhez. A konferencián a hazai államigazgatási, banki, vállalati és érdekképviseleti szféra csúcsvezetői nyújtanak első kézből származó, releváns információkat, amelyek az agrárgazdaság valamennyi szereplője – a termelők, az élelmiszergyártók és a kereskedők – számára egyaránt hasznos tájékoztatásul szolgálhatnak.
SZAKTANÁCSADÓK FIGYELEM! - NEMZETI AGRÁRGAZDASÁGI KAMARA ÁLTAL AJÁNLOTT RENDEZVÉNY! 4-4 pont kapható az eseményen való részvételért. (A kredit pont érvényesítéséhez mindkét nap külön regisztráció szükséges a helyszínen!)
A DG Agri kis mértékben csökkentette korábbi termésprognózisát, és valamivel 12 millió tonna alá becsüli az idei betakarított mennyiséget - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ennek egyik oka, hogy a legnagyobb uniós termelő Lengyelország esetében igen bizonytalan számok állnak rendelkezésre a valóban leszedett alma mennyiségéről - a lengyelek elsősorban a munkaerő területén küzdenek problémákkal, ráadásul strukturális átalakításra lenne szükség a fajtaszerkezetben, mivel nehezen tudják külföldön értékesíteni a kevéssé piacképes fajtákat. Az utóbbi hetekben számos hír érkezett Nyugat-Európából az alacsony almaárakról, és a helyi szervezetek számos fórumon jelezték is a problémát a felvásárlók felé, ennek eredményeként a legutóbbi időszakban az árak a legtöbb tagállamban, így Magyarországon is emelkedésnek indultak.
Kihívások és lehetőségek
A DG Agri elemzése szerint az uniós almaágazatnak rövid távon a következő kihívásokkal kell szembenéznie:
- Növekvő inputköltségek (különösen az energiahordozók drágultak számottevően).
- Magas szállítási költségek.
- Munkaerőhiány, ami főleg a betakarítást érinti, lásd Lengyelország esete.
Az elemzés viszont olyan lehetőségeket is említ, amelyek már rövid távon kiaknázhatók:
- Jó exportlehetőségek, mivel Kína almatermése 9 millió tonnával marad el az előző évitől.
- Kifejezetten magas ár mellett igen jól fogy a világpiacon az almalésűrítmény.
- A friss fogyasztásra kerülő alma ára a legtöbb tagállamban magasabb, mint 2022-ben (Magyarországra ez pont nem igaz).