Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!
A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!
Regisztráljon most még EARLY BIRD áron!
Az eddigi B-ről CC-re, azaz rögtön két fokozattal rontotta a Scope hitelminősítő a Nitrogénművek Zrt. besorolását a napokban, és hozzátette: fenntartja a "Felülvizsgálat alatt" státuszt egy esetleges újabb leminősítés miatt.
A döntésben az áll, hogy a leminősítés oka a 2025 májusában esedékes 200 millió eurós kötvényre vonatkozó kézzelfogható refinanszírozási stratégia hiánya, amihez a 2024-re vonatkozó bizonytalan működési kilátások is hozzájárulnak.
Főleg az adó miatt aggódnak
A hitelminősítő szerint bár a vállalat az elmúlt hónapokban szándékozott refinanszírozási stratégiát bemutatni, hivatalos terv nem született, ami tovább növeli az aggodalmakat. Az informális megbeszélések még nem hoztak kézzelfogható eredményeket, és a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a vállalat tárgyalási pozíciója a hitelezőkkel meggyengült, miután a vitatott széndioxid-adó miatt a vártnál jelentősen alacsonyabb EBITDA jellemzi az eredményeket. A Scope egyértelműen hangsúlyozza:
Ez az alulteljesítés nagyrészt külső nyomásoknak köszönhető, többek között a 2023. január 1-től hatályos széndioxid-kibocsátási adó visszamenőleges hatályú kivetésének, valamint a kalcium-ammónium-nitrát (CAN) piaci árának folyamatos gyengeségének, amelyek mindkettő súlyosan megterhelte a Nitrogénművek pénzügyi helyzetét és működési hatékonyságát.
A közteher nélkül jó számok lennének
A Nitrogénművek üzleti kockázati profilja változatlanul B+, ám a cég jövedelmezősége jelentősen romlott, a 2024. évi EBITDA előrejelzés 8-10 milliárd forint (20-25 millió euró), szemben a korábbi 15 milliárd forintos (38 millió euró) becsléssel. A csökkenés oka elsősorban a kifogásolt adó.
A vitatott tétel jelentősen, 5,7 milliárd forinttal (14 millió euróval) csökkentette az EBITDA-t 2024 első félévében. Ennek eredményeként az EBITDA árrés 3% körülire csökkent, miközben e teher nélkül meghaladhatta volna a 10%-ot.
Súlyos milliárdok
Nem a cég teljesítményével van a probléma, ez a minősítések szövegezésében is jól kiolvasható. Az adókörnyezet okozza ezt a nem várt teljesítményt, erre nem tudott felkészülni senki
mondta el a leminősítés kapcsán az Agrárszektornak Bige Zoltán, a Nitrogénművek Zrt. stratégiai igazgatója. Kifejtette: tavaly nyáron hirdették ki ezt a speciális nemzeti szén-dioxid adót, ami ráadásul visszamenőleges hatályú, tehát 2023. január elsejétől fizetendő, és ez olyan szinten rontotta a cég a pénzügyi mutatóit, hogy az elindított egy leértékelési hullámot.
Az adó mértéke valóban nem kevés, a teljesítménytől függően változó, de mintegy 12 milliárd forintról van szó éves szinten. Erre jön még Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek (MSZKSZ) fizetendő díj is, ami szintén óriási terhet jelent a cég számára, évente mintegy 6 milliárd forintos kiadást, amellyel nem kell számolniuk más európai gyártóknak.
Várják vissza a pénzt
Bige Zoltán emlékeztetett: a szén-dioxid adót is az MSZKSZ tagi hozzájárulást is megtámadták bíróság előtt, a per lefolyása viszont elmondása szerint meglehetősen lassú folyamat lesz, két évre számítanak az ítélethozatalig. Leszögezte ugyanakkor:
Nagyon optimistán látjuk a helyzetünket és bízunk bennem, hogy az érvelésünkkel ezeket az eljárásokat megnyerjük.
Mint elmondta, ahhoz, hogy tényleg össze lehessen hasonlítani a Nitrogénművek teljesítményét az iparág teljesítményével, utókalkulációkat végeztek a pénzügyi számaikat illetően.
Ha ezeket megnézzük, és levonjuk a peres eljárás alatt álló az adókat, akkor az jön ki, hogy a Nitrogénművek teljesítménye az iparágon felüli - ez jellemző is volt korábbi időszakokban is. Ha kiigazítjuk a pénzügyi számokat az adókkal, akkor a Nitrogénművek abszolút élvonalba tartozik az európai műtrágyaiparon belül.
Bige Zoltán elmondta azt is, hogy nem csupán nyertes perre, hanem ennek nyomán a pénz visszaszerzésére is számítanak, úgy terveznek, amennyiben az Európai Bíróság a cég számára kedvezően dönt, akkor a befizetett adót kamatostul fizeti vissza az állam a Nitrogénműveknek.
A piac maradt
A hitelminősítő hozzáteszi: mindezek ellenére a Nitrogénművek üzleti alapjai stabilak maradtak, a vállalat megtartotta piaci részesedését Közép- és Kelet-Európában (KKE) és Nyugat-Európában. A műtrágyapiac 2024 elején várt korrekciója mára nyilvánvalóvá vált, ugyanakkor a Scope úgy fogalmaz: a Nitrogénművek szerepe Magyarország egyetlen nitrogénműtrágya-gyártójaként továbbra is kulcsfontosságú a nemzeti élelmezésbiztonság szempontjából, a piaci keresleti trendek pedig továbbra is megerősítik pozícióját.