Már csak néhány napig jelentkezhet a Portfolio agrárdíjaira!
A Portfolio Csoport az idén 12. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A december 4-5-i kétnapos rendezvényen immár 10. alkalommal adjuk át 9 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen szeptember 22-ig!
Az operatív programoknál a tagországok bonyolítják a pályázatokat, míg a közvetlen támogatások körében közvetlenül Brüsszelbe kell pályázni, konzorciumot kell alkotni és olyan nemzetközi projektek támogathatók, amelyeknek összeurópai szinten van eredménye - mondta el Bene Dániel, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) tanácsadója. Hozzátette:
a közvetlen alapok fontosak és egyre inkább azok lesznek. A Magyarországra érkező támogatások azonban a töredékét teszik ki annak, ami az ország méretéből és gazdasági súlyából következne.
A tanácsadó szót ejtett a közepes jövedelem csapdájáról is, amely jól működő gazdaságot eredményez, de nagyon nehéz belőle felfelé kitörni. A közvetlen támogatások éppen ebben segítenek, az innovatív, kutatás-fejlesztést szolgáló projektek révén.
Az ilyen támogatási projektek ráadásul nemzetközi kapcsolatteremtést, a versenyképesség növekedését is szolgálják.
Nemzetközi együttműködés kell
Az EU CAP Network hasonló a közvetlen támogatások rendszeréhez, vagyis a Közös Agrárpolitikában is van ilyen szemléletű elem, ahol az egyes tagállamok szereplői közösen dolgoznak. A közvetlen uniós támogatásoknál a nemzetközi kapcsolattartás elengedhetetlen, az ilyen alapok ráadásul szektorsemlegesek, vagyis nem kifejezetten a mezőgazdaságot célozzák.
Az ilyen kiírások közül sok azonban értelmezhető a mezőgazdaság számára is. Ilyenek például a prototípusok létrehozását, vagy azok piacosítását támogató pályázatok. Ebben bármilyen szektor indulhat, így az agrárszereplők számára is nyitottak.
A tanácsadó példaként említette a Horizon Európa programot és annak céjait is, amelyekben megjelenik például a digitális átállás szempontja. Ilyen a Digitális Európa Program is, amelyben szerepet kap a mezőgazdaság digitalizációja és a robotika is.
Van szakértő segítség
Az MFOI teret és segítséget tud adni az agrárszektor szereplőinek az ilyen programok lehetőségeinek kiaknázásában. A kkv-szektor ugyanakkor nem elkötelezett az ilyen projektek mellett, míg a nagyvállalatok és az egyetemek nagy figyelmet fordítanak erre. A kisebb és közepes szereplők szerepvállalásában tud segíteni az MFOI, mivel a közvetlen uniós ökoszisztéma szinte összes szereplőjével kapcsolatban áll.
Pályázni akkor is érdemes, ha elsőre nem nyerünk, mert a nemzetközi együttműködés hozadéka önmagában üzleti sikert jelent, ráadásul jó tapasztalatokat is lehet szerezni a következő projekthez.
Az innováció alatt nem világmegváltó dolgokat kell érteni, egy-egy jó ötlet, jó program már alkalmas a közvetlen támogatásra.
A magyar agrárszereplők nem kevésbé innovatívak, mint más országok szereplői, érdemes tehát élni a lehetőséggel
- tette hozzá Bene Dániel, aki konkrét példákat, mintaprojekteket is említett a lézeres érzékelés, az energiahatékonyság témaköréből is. Két magyar társaság pedig az eladhatatlan zöldségek újrahasznosításában ért el eredményeket, amelyhez 6 millió eurót kaptak támogatásként.
A Portfolio AgroFuture 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink: