EP-képviselő: a mezőgazdaság egyben biztonsági kérdés is

EP-képviselő: a mezőgazdaság egyben biztonsági kérdés is

Egyértelmű a hangsúlyeltolódás az uniós költségvetés hagyományos céljai, így a mezőgazdaság és a kohéziós politika felől az új célok, elsősorban a védelmi és infrastrukturális célok felé – hangzott el Strasbourgban annak kapcsán, hogy az Európai Parlament megszavazta a hétéves költségvetést előkészítő jelentést, amely az EP álláspontját tükrözi – és így elsősorban politikai jelentősége van. Az eseményen jelen volt az Agrárszektor is, ahol kiderült: az új célok mellett a mezőgazdaságra is egyre inkább, mint az élelmiszerellátását szavatoló területre gondolnak az uniós képviselők.

Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia! 

Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

A költségvetési alapoknak meg kell felelniük az uniós céloknak és a geopolitikai realitásoknak, az új költségvetés pedig lehetővé fogja tenni, hogy az EU-nak gyorsan reagáljon a felmerülő kihívásokra, emellett megfelelően ambíciózusnak valamint modernnek kell lennie

- mondta el a Strasbourgban tartott sajtótájékoztatón Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke annak kapcsán, hogy a képviselők megszavazták a Siegfried Mureșan és Carla Turesan jelentéstevők által, a többéves költségvetésre (MFF) vonatkozó jelentést.

EZ IS ÉRDEKELHET

Új célok kerültek előtérbe

Siegfried Mureșan az egyik jelentéstevő (Európai Néppárt) az új prioritásokat, alapvetően a védelmi célokat hangsúlyozta a sajtótájékoztatón. Mint fogalmazott: a költségvetésnek egyszerűnek és egyben rugalmasnak kell lennie, hogy az előre nem látható kihívásokra is tudjon reagálni – itt a védelmi kiadásokat hozta fel példának.

EZ IS ÉRDEKELHET

Hozzátette: a tradicionális prioritások a mezőgazdaság és a kohéziós politika voltak, ám az új időkben előtérbe kerülnek az olyan célok, mint a védelem, vagy az infrastruktúra-fejlesztés – utóbbi a katonai és civil infrastruktúrát is magában foglalja. Kijelentette ugyanakkor:

A mezőgazdaság is hozzájárulhat az EU biztonságához, hiszen az élelmiszerbiztonság stratégiai kérdés is.

Megerősítette: miután az élelmiszerellátás biztonsági kérdés is, a gazdák ezért továbbra is prioritást élveznek a következő uniós költségvetési ciklus során is. Carla Tavares, szociáldemokrata képviselő, a jelentésért felelős másik EP-tag ráadásul szintén az új prioritásokat hangsúlyozta a sajtótájékoztatón megtartott felszólalásában. Mint elmondta, az EU új költségvetésének az új célokra kell minél rugalmasabban reagálnia a jövőben.

A Parlament prioritásai beépülnek a Bizottságnak az EU következő hosszú távú költségvetéséről szóló, 2025 júliusában közzéteendő javaslatába. A többéves pénzügyi keretet (MFF), amely meghatározza a különböző szakpolitikai területek maximális kiadási plafonjait, hét évre állapítják meg. Miután a Parlament tagjainak többsége hozzájárult, az EU kormányai egyhangúlag fogadják el az MFF-rendeletet. Az EU jelenlegi hosszú távú költségvetése 2027. december 31-én jár le.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
EZT OLVASTAD MÁR?